Básník na pěti linkách

Olga Szymanská 6 2016 Knihy česky

 

Dosti výstižný název knihy, přímo stvořené Marií Vrbovou, Janou Černou a Věrou Slukovou-Markovou, která vyšla v nakladatelství Slovart (2014). Výstižný proto, že pojednává o velké osobnosti české hudební scény: básníkovi, textaři, divadelním autorovi PAVLU VRBOVI.


Na prvních stránkách proti fotografii trojlístku dam se vyznává manželka P. Vrby Marie v Dopisu Pavlovi, že brzy po jeho úmrtí se pustila do přípravy této knížky, což se pro ni stalo terapií – ano, sama jsem to poznala). Následuje prostor s úvodním textem člověka nad jiné povolaného Miloše Skalky se sdělením, že přítel Pavel Vrba měl dvoj-schopnost vcítit se texty: do polohy největších popových hvězd i do rockové, která (dle slov Skalky) „…jeho básnickému rozletu poskytovala rozměrnější plochy". Tento úvod dosti přesně předznamenává celý obsah knihy: nejen velkým rozhovorem tři žen se čtvrtým (v těch chvílích již pomyslným) pólem, tj. mistrem slova P. Vrbou. Který v desítkách zde uvedených písňových textů dokazuje svůj velký obdiv k velikánům výtvarného či literárního umění, například Modiglianovi, Picassovi, Pollockovi, van Goghovi, Dantemu, Hemingwayovi, Nezvalovi. Ale zároveň ve schopnosti autora užívat plnými doušky literárních tvarů, témat, artefaktů tak jako tito velikáni dokázali používat štětec, špachtli, pero či rétoriku. Hlavně však metafor a křehkých poetických motivů. Nebylo tedy divu, že P. Vrba byl téměř půl století hvězdami obou zmíněných sfér žádán o texty: s lehkostí, krásou, noblesně a zároveň lidsky i prostě jimi vyslovoval i ta nejzávažnější témata.

 

Hlavní část knihy je velmi zajímavá zvolenou formou rozhovoru, svou pestrostí je velmi živá a čtivá. Názvy kapitol Jaký jsem /Píšu o tom, co do mě naprší /Bez ženskejch to nemá cenu /Rock byla volba srdce /Alkohol mi víc dal, než vzal /Moje Praha /Pozdní přátelství /Cesta za rockovým románem jsou nejlepším důkazem. Stejně jako v dalších oddílech zachycenými názory na textaře a jeho tvorbu od pěveckých hvězd, sériemi fotografií u každého oddílu. I druhým dopisem Marie Stejskání a textem J. Tušla pod názvem Textař nebo básník, který podtrhuje v nejlepším smyslu veškeré tvůrčí polohy Pavla Vrby. Neméně důležitá je jeho diskografie s texty (vždy s datem vzniku, skladatelem melodie i interpretem) ke všem jeho písním a muzikálům. A v závěru i s autorovými básněmi. Nechybí seznam CD a DVD a odkazy na prameny fotografií. Vše činí z knihy tzv. literární monografii, čímž se přibližuje k monografiím výtvarných umělců.

 

Podle mě – písnička, pop, rock, muzikál, a vlastní verše, které se dají krásně zhudebnit, což se dá říci taktéž o dalším malém knižním titulu textů písní a básní P. Vrby Rumová nevěsta (2015) – jsou oněmi pěti symbolickými linkami tvorby jednoho z největších básníků českého hudebně-poetického nebe, který svým dílem daleko přesáhl domácí hranice.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012