Ivan Hajniš

Stejně, jako si člověk musí pečlivě vybírat jakým slovům a z jakých úst chce naslouchat, tak nemůže brát vážně nabídku hudební produkce v českých médiích. Chtělo by to alespoň trochu dobrého vkusu. Ten není naopak škodlivě atakován při poslechu hudby Ivana Hajniše - bluesového zpěváka, kytaristy a hráče na foukací harmoniku, legendě československého undergroundu.
Z hlediska dějin rockové hudby je v životě Ivana Hajniše nejdůležitější období let 1966-69, spojené s existencí skupiny The Primitives Group. Bylo to vlasaté období začínajícího bigbítu. Byl to významný a nedoceněný vklad pro mnoho dalších, jak z hlediska hudby, přístupu k hudbě i životního stylu a hodnot.
Ivanova cesta byla přervána srpnovou okupací, po níž se rozhodl odjet do emigrace. Tím pro něj skončila v Československu nadějná kariéra rockového a bigbítového zpěváka a kytaristy. Kde asi mohl být, kdyby mohl zůstat.
Hudba naší první undergroundové skupiny během své krátké existence obohatila dějiny rockové hudby, a to nejen československé, o nové prvky - psychedelickou hudbu, vizuální kouřové, ohňové a jiné dramatické efekty během koncertů, včetně démonického líčení obličeje hudebníků. Efekty, které používali na svých koncertech The Primitives, dalece předstihly dobu a až později se objevily v produkcích např. amerických Kiss.
Vynikající představení „Birds Feast – Ptačí slavnost“ z ledna 1969 představovalo vrchol tvorby The Primitives, bohužel zároveň z politických důvodů i její konec.
Pro své psychedelické a undergroundové prvky je skupina The Primitives často srovnávána s pozdějšími, ale díky historickým okolnostem mediálně známějšími, The Plastic People of the Universe, ačkoli by to mělo být naopak. V historicky neodpovídajícím světle byla skupina uvedena i v jinak přínosném pořadu České televize Fenomén Underground.
Ivan Hajniš v roce 1969 emigroval do Vídně. Čekání na víza do Spojených států by bylo moc dlouhé a tak se vydal do Švédska. Spoluhráčů z kapely se nikdy nedočkal, ti si emigraci z různých důvodů rozmysleli.
Jen hudbou se ve Švédsku živit nedalo a tak se teprve na začátku osmdesátých let na poloprofesionální úrovni vrátil k hudbě. O tom, že by dosáhl podobné hudební proslulosti jako v Československu, se mu mohlo v cizině jen zdát.
První návrat domů po revoluci byl pro Ivana jako cesta za pomocí stroje času do minulosti. Bez problému ovšem poznal, že je skutečně doma v Čechách. Začal se vracet často, zůstal však ve švédském Malmö.
Ivan stále a s chutí koncertuje, nejčastěji v Česku a Švédsku. Hraje všude tam, kde o jeho hudbu mají zájem a s kytarou v ruce asi i zemře.
A na závěr pozvánka
k poslechu na Český rozhlas Dvojka, čtvrtek 16.6.2016 v 23:30–1:30, Noční proud s IVANem HAJNIŠem aneb návrat kultu Primitivů je za dveřmi !
a na jeden z letošních koncertů obnovené kapely The Primitives Group
21.8.2016 na Václavském náměstí v Praze ve 21.00 hod. (premiéra proběhne 18.8. v Libockém pivovaru)
Lada Topinková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad