Ceny patří těm nejlepším

Chodí světem a zachycuje jeho půvaby, pravdy, nálady, příběhy slavných i obyčejných lidí. Je fotografem vypravěčem. Pracoval pro významné světové magazíny, prezidenta Václava Havla, fotil si „jenom tak“, co viděl optikou objektivu jinak, než pouhým okem.
New York Times, The Times, National Geographic, LIFE, Paris Match… listy, které na svých stránkách netisknout jen obyčejné fotografie a ne každý má do těchto redakcí otevřené dveře, přijali Jiřího Jírů jako respektovaného umělce a dali mu prostor pro jeho pohled na svět.
Mládí prožil v Praze, patřil do party koštýřů – herců, muzikantů, malířů, kteří se scházeli ve vyhlášené hospodě „U Jelínků“ a na svou dobu tady tu spřádali až neuvěřitelně odvážné plány, komentovali všechno, co se u nás dělo.
V roce 1968 uznávaný fotograf odjel „do světa“ a na radu své maminky tam počkal, až skutečně zmizeli ruští vojáci. Ve skutečnosti z pár roků bylo dvacet, takže se domů vrátil až v době, kdy už byl v Bruselu ženatý, měl dvě děti. Dodnes mezi těmito dvěma městy pendluje.
Pro to, co umí, se stal i fotografem Václava Havla, o kterém byl známé, že si své spolupracovníky i kamarády uměl vybrat! Jiří Jírů s ním jezdil po světě, měl jeho velkou důvěru, takže existují fotografie i nejsoukromější, stejně jako hodně vtipné. Třeba ta, kde je ve staropražské pivnici „U tygra“ jako jeden ze svaté trojice: Clinton, Hrabal, Havel.
A – zvláštní znamení? To umělci jeho věhlasu mívají. Jiří Jírů nemá rád digitál. Potřebuje se zavřít do fotokomory a čekat, sledovat, jak se obrázek pomalu klube na svět. Poptom stejně bere jen ten nejlepší a stave se, že z množství fotek, na kterých pracoval i několik dní, vybere třeba jen jednu.
Starosta Prahy 1, Oldřich Lomecký, je známý svým kulturním přehledem, znalostí osobností, žijících, nebo pocházejících z jeho části města. Není proto divu, že roky sleduje a zná práci Jiřího Jírů, kterému jako poděkování rád proto na Staroměstské radnici počátkem června předal CENU PRAHY 1.
Miroslava Besserová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad