Pozvání na koncerty českých hudebníků a české hudby ve Švýcarsku

Obdrželi jsme pozvánku a rádi ji zveřejňujeme
Dovolujeme si preposlat vam pozvani na koncerty s ceskymi hudebniky a s ceskou hudbou.
Krajanske pozdravy
Vybor Besedy Svatopluk Cech
Vazeni pratele krasne hudby,
dovoluji si Vas upozornit na dva koncertni projekty, respektive tri cervnove koncerty ve Svycarsku, na nichz zazni ceska hudba, kterou zahraji cesti interpreti.
Spolu s jednim z nejlepsich ceskych klaviristu soucasnosti Tomasem Viskem jsme pro vas pripravili nesmirne zajimavy program, ktery se cely toci okolo osobnosti Bohuslava Martinu, jenz mel na sklonku sveho zivota taky blizky vztah ke Svycarsku, kde dlel a tvoril nejaky cas na pozvani Paula Sachera.
Martinu zemrel v Liestalu a nez byly jeho ostatky prevezeny do rodne Policky, bylo misto jeho posledniho odpocinku 20 let docasne ve Svycarsku. Jiz po dve desetileti se kona v Baileji vzdy v listopadu festival Martinu Festtage, ktery na peti koncertech prezentuje siroke dilo naseho slavneho rodaka.
My jsme vsak presvedceni, ze Martinu dilo je natolik zajimave a krasne, ze si zaslouzi byt uvadeno casteji nez jen jednou za rok. Proto jsme se rozhodli nabidnout publiku tento kulturni zazitek v cervnu.
S laskavou podporou nadace Martinu Stiftung Basel se konaji dva koncerty,
prvni v Sissachu v Haus am Bach ve ctvrtek 16. cervna v 19.30 hodin.
Druhy koncert se stejnym programem zazni v historickem centru Basileje v sobotu 18. cervna rovnez v 19.30 hodin v Zunftssaal, Schmiedenhof.
Program mapuje pozoruhodne okolnosti z Parizskeho a New Yorkskeho obdobi zivota Martinu. Vedle del Martinu zazni hudba ceskych skladatelu Suka, Kapralove, J.Novaka (nezamenovat s Vitezslavem Novakem) a francouzskych autoru Roussela a Milhauda.
Na druhy lakavy cervnovy projekt se podarilo ziskat svetove proslule ceske smyccove kvarteto Zemlinsky Quartet ke spolupraci na programu s fletnou. Clenove kvarteta studovali komorni hru v Basileji, kde se potom stali na cas asistenty sveho profesora Waltera Lewina. Koncert porada nadace Stiftung Basler Orchester Gesellschaft a nabizi publiku bezplatny vstup. Koncert je hodinovy bez prestavky a kona se ve stredu 22. cervna v 18.15 hodin v Predigerkirche v Basileji, blizko Universitäts Spital.
Nepochybne zna kazdy Cech „Rybovku“ neboli Ceskou msi vanocni od Jakuba Jana Ryby, ktera se line z ceskych kostelu o pulnocni msi na Stedry vecer. Malokdo vsak tusi, jak rozsahle a rozmanite dilo nam Ryba zanechal. V tento vecer zazni jeden z nedavno znovuobjevenych fletnovych kvartetu. Jako kontrast bude uveden 4. smyccovy kvartet od Emila Frantiska Buriana, jehoz znaji krajane predevsim jako divadelnika (D 34). Ze byl vsestranna osobnost, tedy i hudebni skladatel, se vseobecne temer nevi. Vedeli jste, ze zkomponoval napriklad 9 oper? Na zaver uslysite nepravem malo hranou skladbu americke skladatelky Amy Beach - jeji Tema s variacemi pro fletnovy kvintet. Jako zena skladatelka z prelomu 19.a 20. stoleti byla nucena vydavat sva dila pod inicialami jmen sveho manzela, jinak by ji spolecnost nebrala vazne.
Vazeni pratele, prijdte a nechte se prekvapit objevnou dramaturgii a poslechnete si skvostna dila, o kterych jste dosud mozna nemeli ani tuseni.
Domu se budete vracet naplneni emocemi a zajiste taky urcitou pychou nad tim, jake nadherne kulturni dedictvi nam odkazali nasi krajane - skladatele. Preji vam krasny zazitek, ktery se bude dlouho vracet do vasich vzpominek.
srdecne, Lucie Brotbek
ZEMLINSKEHO KVARTETO A LUCIE BROTBEK
-red-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad