KOUZELNÝ KLÍČ (nejen ) K DUŠI

Mirek Seifert 6 2016 Ostatní česky

 

 

Poslední letošní květnový víkend se konala v pražské psychiatrické léčebně v Bohnicích již po čtyřiadvacáté akce nazvaná Mezi ploty.

 

Za to téměř čtvrtstoletí jistě česká veřejnost zaznamenala, že jde o akci, která má přiblížit svět za zdí (léčebna) a před ní, tedy odstigmatizovat různé předsudky, vážící se k lidem s psychickými poruchami, což se - soudě dle neustále se zvyšující návštěvnosti - daří. O celé akci a jejím programu (vystoupení známých skupin, zpěváků, herců atd.) se hodně psalo, ale málokdo ví, že

existuje také jiná akce, podporující jak samotné pacienty, tak i jejich příbuzné a pracovníky psychiatrických zařízení, a to literární soutěž Kouzelný klíč.

 

Letos se konal již její 11. ročník a u jeho zrodu stály tehdy před lety dvě osobnosti, MUDr. Ivan David (v té době ředitel Bohnic a později i ministr zdravotnictví), tak paní magistra Dagmar Žaludová (tisková mluvčí bohnické léčebny) - a u tohoto projektu oba stojí dodnes. Zejména p. Žaludová, která je doslova duší a dobrou vílou náročného projektu, a na jehož úspěchu má asi největší zásluhy.

 

Co to tedy Kouzelný klíč vlastně je? Jak i mnozí laici vědí, psychiatričtí pacienti se - kromě medikamentů a třeba pohovorů s psychology a lékaři - snaží léčit ze svých depresí, schizofrenií, alkoholismu a závislostí také pomocí tzv. ergoterapie, neboli nějakou pracovní činností. Ať již jde o práci v dřevařských dílnách či v zahradnictví, v dílně stolařské či výtvarné atd. (mimochodem výrobky pacientů z těchto dílen se na zmíněných akcích velmi dobře prodávají). Kromě toho mají ale pacienti také možnost tvořit i literárně, a ze svých problémů a pocitů se doslova vypsat.

A právě k tomuto účelu pro ně (ale i pro zaměstnance ústavů) vznikla soutěž  Kouzelný klíč, kam soutěžící posílají již (letos) dvanáctým rokem své básně, povídky, fejetony, úvahy, písňové texty či básničky pro děti. K pacientům z českých zemí se před pár lety přidali i soutěžící ze Slovenska (zde má soutěž název Čarovný kĺúč) a průměrně se jí zúčastňuje kolem stovky účastníků. Každý rok koncem března pak bývá slavnostní vyhlašování v některé z česko-slovenských léčeben, vloni to byla např. Praha, před tím Kosmonosy nebo Opava.

 

V tomto roce se 31. března sjeli účastníci KK (již podruhé) do krásné, horami a lesy obklopené léčebny ve slovenském Pezinku. Součástí vyhlašování bývá i bohatý kulturní program a pohoštění, a všichni zúčastnění dostanou drobné dárky a diplomy (a vítězové celkem hodnotné ceny - díky štědrým sponzorům, zejména společnosti ViPharm).

 

V kategorii pacientů letos vyhrál soutěžící z moravské metropole Brna, za zaměstnance si první cenu odnesl zmíněný spoluorganizátor MUDr. Ivan David z pražských Bohnic. Odbornou porotu tvořili třeba novinář Roman Janouch, doc. Pavel Černák (a jiní) a jejím předsedou byl již tradičně básník a historik Karel Sýs (ten oslaví mimochodem příští měsíc krásné kulaté životní jubileum). Paní Dáša Žaludová v závěrečné řeči připomněla, že v této soutěži nikdy není poražených. Že všichni si mohou uvědomit, že něco dokážou, že jsou jedineční. Že zvítězili sami nad sebou, protože se nebáli soutěžit a dali svým slovům význam.

 

Na závěr krásného posledního březnového odpoledne vše shrnul do následujících vět Karel Sýs: "Básník musí na sebe prozradit nejen všechno nejlepší, ale i nejhorší, co je v něm, neboť poezie nemá hranice ani jazykové, ani citové. Básně, které by jenom hladily po srsti, by se nám chvíli líbily, ale brzy by vyčpěly. Básník, který na sebe poví všechno, se teprve tím stává velkým. A čím je člověk starší, tím hůře se mu na sebe prozrazuje dobré i špatné. Proto se hluboce skláním, před vámi,  lidmi, kteří nejen čtou, ale také píšou. Samo tvoření je důležité, i když výsledek nemusí a ani nemůže být vždycky zářivý."

Z Pezinoku (jehož pro změnu slovenskou "duší a dobrou vílou" byla p. Zuzana Šipošová) se soutěžící - vítězové i ne-poražení, vraceli ve skvělé náladě a v uších jim dozníval valčík Dmitrije Šostakoviče, který na rozloučenou se svými hosty zahrál na klavír sám ředitel pezinocké léčebny, doc. Pavel Černák.

Ať již jde o akci Mezi ploty, Kouzelný klíč či jiné podobné aktivity, nikdy jich nebude dost a proto velké díky všem, kteří se na jejich realizaci a na boření bariér mezi "normálními" lidmi a "blázny" podílejí.

 

Miroslav Seifert

 

---------------------------

Doplnění

Autor příspěvku Mirek Seifert opomenul ve své skromnosti poznamenat (a proto to činíme za něj), že se v letošním ročníku umístil na prvním místě!

"V kategorii pacienti se na prvním místě (s 39 body z 50 možných) umístil jeden soutěžící (Brno), na druhém místě jeden soutěžící (Velký Újezd, 37 bodů), na třetím místě čtyři soutěžící (Brno, Havířov, Hronovce, Pezinok, 36 bodů), čtvrté místo obsadil jeden soutěžící (35 bodů).

1. místo – Mirek Seifert (ČR Brno) 2. místo – Martin Konečný (ČR Velký Újezd) 3. místo (4x) – Antonín Kopčil (ČR Brno) Anna Vodičková (SR Hronovce) Gabriela Watson (Havířov) Zuzana Gašparovičová (SR Pezinok) 4. místo – Rastislav Boško  (SR Poltár)"

Gratulujeme!

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012