Stalo se v květnu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2016 Aktuality česky

 

 

Celý květen jsme oslavovali 700. výročí narození největšího českého krále Karla IV. Vyšla spousta článků v novinách i časopisech, kulturní akce nás přenesly do dob dávno minulých, které však patří v našich dějinách k nejslavnějším. Na Pražském hradě stály nekonečné fronty na kraťoučké podívání na korunovační klenoty. Tak bezprostřední setkání vás poznamená na celý život – já jsem viděla tento poklad před mnoha lety, při pomalém postupování davu mne bolely nohy a byla mi zima... Čekala jsem s manželem a jeho rodiči přes tři hodiny. Ale na těch pár vteřin před naším národním symbolem nikdy nezapomenu.

 

Nejstarší vysoká škola u nás, Univerzita Karlova v Praze, se má od září jmenovat jinak: bez specifikace „v Praze“. Její součástí jsou totiž také lékařské fakulty v Hradci Králové a v Plzni.

 

Předsedkyně strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová si libuje, že má velkého příznivce ve Václavu Klausovi. Mají stejné názory (velmi, ale velmi kritické!) na Evropskou unii a silně bojují proti přistěhovalectví. Klaus pomáhal této velmi vyhraněné straně také v předvolební kampani. Zástupce bavorské odnože AfD přijal v zastoupení prezidenta Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Občas se stane, že prezidenty zastupují někteří z jejich vysoce postavených úředníků, ale ne mluvčí a už vůbec ne taková figurka!

 

O sjezdu KSČM a znovuzvolení Vojtěcha Filipa jejich soudruhem předsedou jsem již psala. Takže naše politické scéna se může těšit na pokračující rozvracení koaličních dohod a neplatné sliby. Potěšující je, že Filip není příznivcem radikalizace partaje, protože se musí odměňovat svým volitelům v ÚV.

 

Městský soud v Praze začal projednávat kauzu, ve které je obviněna Jana Nečasová-Nagyová ze spolupráce s kontroverzním „politickým“ podnikatelem Ivo Rittigem. Jako všechno kolem Nagyové i toto se týká vynášení přísně tajných informací. Oba to označují za absurdní konstrukce!

 

Pražský arcibiskup Dominik Duka si myslí, že „Evropu ohrožuje vítačství“, což je stejně extrémní přístup k migrantům jako jejich striktní odmítání.

 

ČSSD prohrála spor o honoráře s advokátem Zdeňkem Altnerem. Je povinna zaplatit 338 milionů korun. Tehdejší šéf partaje Miloš Zeman se tváří, že jeho se tento malér netýká. Jak to? Tenkrát mu nedošlo, že smlouva se musí plnit - a dneska vládne naší zemi? Až bude definitivně na své gumové jachtě na Vysočině, taky se ho dění z doby jeho prezidentování nebude týkat? Trestně samozřejmě ne, ale morálně jistě!

 

Skupina Ztohoven, která loni na podzim vyvěsila na střeše pražského Hradu místo prezidentské vlajky rudé trencle, půjde k soudu. Bude obviněna z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci.

 

Švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu bývalého europoslance Miloslava Ransdorfa a tří Slováků, kteří byli loni zadrženi v curyšské bance kvůli podezření z podvodu. Nebylo prokázáno, že se chtěli dopustit trestného činu.

 

Šedesát ruských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci, projelo na cestě z Moskvy do Berlína Prahou. Jsou miláčky prezidenta Putina a tak měli po cestě hodně odpůrců. Ti jim například chtěli zabránit průjezdu Václavských náměstím, policie však motorkám uvolnila cestu. Naopak na Olšanských hřbitovech je uvítala stovka příznivců – obdivovatelů rudých vlajek se srpem a kladivem i sovětské pěticípé hvězdy. Měli si je odvézt sebou!

 

Na Letné se objevil kus Stalinova pomníku – naštěstí jen vůdcova hlava a kousek „fronty na maso“. Byl z polystyrenu a sloužil jako dekorace k filmu o sochaři Otakaru Švecovi. Ten se v padesátých letech povinně zúčastnil soutěže na generalissimův památník, soutěž bohužel vyhrál - a před jeho odhalením se zastřelil.

 

V Plzeňské ulici v pražském Motole vzniklo muzeum Trabantů. Toto vozítko z NDR bylo za komunistů stejně jako Škodovky na poukaz a čekalo se na něj několik let. My jsme měli zeleného Trabanta combi, který byl tak hlučný, že jsme si po cestě ani nemohli povídat. Po celodenním výletu jsem (vždycky) měla večer migrénu.

 

Maxipes Fík je stejně slavný jako naši nejlepší čtyřicetiletí herci. Jeho kamarádka Ája, její tatínek i myslivec s nikdy neuloveným zajícem jsou miláčky dětí už 40 let. Jiří Šalamoun měl kdysi anglického ovčáka Elstera, který byl vzorem pro Fíka. Jestli měli psy také scénárista Rudolf Čechura a herec Josef Dvořák, není známo... Výstava o Fíkovi bude otevřen v pražské Galerii Villa Pellé do 12. července – nenechte si ji ujít a zažijte s dětmi krásný den! Haf!

 

Některé stanice pražského metra jsou tak odpudivé, že se musejí rekonstruovat. Především se bude důkladně uklízet, vzniknou nové podchody i bezbariérové výtahy. Týká se to trasy A (Skalka, Dejvická a Bořislavka), trasy B (Luka, Lužiny, Hůrka, Karlovo náměstí, Českomoravská a Černý most) a trasy C (Ládví, Háje).

 

Před sto lety se narodil nestor české protialkoholické léčby MUDr. Jaroslav Skála. Založil první protialkoholickou stanici na světě! Sám abstinoval od roku 1951, aby z něj pacienti necítili alkohol. Jeho krédem bylo, že musí omezovat osobní svobodu alkoholiků, protože s ní neumějí zacházet! To by se ovšem nemělo týkat jen alkoholiků...

 

Prezidentskou rezidenci v Královské zahradě na Pražském hradě čeká rekonstrukce. V tzv. Domečku bydlili všichni komunističtí prezidenti, teď z něj bude hotel pro státnické návštěvy. Opraven bude bazén a sauna (které si nechal postavit Gustáv Husák), kinosál, přibude nová kuchyň se dvěma jídelními výtahy a klimatizace.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec:

proslulé Barrandovské terasy se budou opravovat. Za první republiky patřilo k dobrým mravům tam zajít s přáteli a zahlédnout slavné herce z nedalekých ateliérů i pražských divadel. Celá stavba byla inspirována americkým Hollywoodem, architekt a filmař Max Urban také navrhoval nedaleko stojící Barrandovské ateliéry. Za války se tam přesunula německá pozorovatelna Wehrmachtu, pak areál zabrali komunisté. Poslední hosté tady byli v roce 1993, to už většina stavby byla v ruinách. Pak tam bydleli bezdomovci a po roce 1989 se vrátila do rukou rodiny Havlů. Ta marně hledala investora a nakonec Barrandov prodala českému podnikateli Michailovi Dzikosovi. Zatím se odvážejí odpadky, vyřezávají keře a v červnu by se mělo začít s rekonstrukcí. Ta bude trvat tři roky a pak... Pak? Přijdete se podívat?

 

Přeji vám krásný červen a těšte se na léto!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012