Literární večer se spisovatelkou Terezou Boučkovou

-red- 6 2016 Naši ve světě česky

 

 

Ráda bych čtenářům přiblížila významnou kulturní akci, která se konala dne 12.5.2016 od 18 hodin v Lavaterhausu v Zurichu a to besedu se spisovatelkou Terezou Boučkovou. .

 

Akci pořádaly České centrum Vídeň a Beseda Svatopluk Čech Zurich za podpory Ministerstva kultury České republiky.Tomuto literárnímu večeru předcházel seminář spisovatelky  na Univerzitě Zurich.

 

Myšlenka uspořádat tuto akci vznikla vlastně ve dvou hlavách. Ve Vídní chtěl literární večer o šíření české kultury ve Švýcarsku něco  uspořádat Ing. Martin Krafl z Českého centra a v Zurichu Jana Jarolímek z Besedy Svatopluk Čech Zurich. Oba dva dala dohromady Rebecca Neff, pořadatelka známých československých party v Zurichu . A začala několikaměsiční příprava této akce. Zvolit známého česko německy píšícího spisovatele a  představit ho nejen v rámci české kommunity ve Švýcarsku.

 

Večer započal a uváděl pan Martin Krafl z Českého centra ve Vídni, poté promluvila paní konzulka Mihalová, a za Besedu Svatopluk Čech Jana Jarolímková. Moderovaný rozhovor s autorkou vedl pan Tomáš Glanc z UNI Zurich.

 

Kdo je Tereza Boučková ? Je to jedna z dcer spisovatele Pavla Kohouta známého chartisty. Je spisovatelkou, scénáristkou a publicistkou. Kvůli tomu, že byla dcerou chartisty a angažovala se sama  v Chartě 77 nemohla studovat.  Její sestra odjela z tohoto důvodu do Švýcarska , bratr vystudoval scénografii ale nesehnal práci, a odjel také.  Úřady chtěly rodinu dostat z republiky . Ona však zůstala s matkou v Čechách. Své  sourozence neviděla  dlouhých 11 let.

 

Jelikož paní Boučkovou  nepřijali na DAMU, hrála jen v domácích představeních u Vlasty Chramostové . Se svým otcem Pavlem Kohoutem, Pavlem Landovským a Vlastou Třešnákem účinkovali v Kohoutově hře Play Macbeth.

Od roku 1989 zveřejnila 5 děl s prozou a sbírku fejetonů

Od roku 2001 je členkou PEN klubu. Angažuje se v ochraně životního prostředí, podporuje hnutí DUHA, Děti země a v roce 2004 kandidovala za Stranu zelených.

Nyní žije ve Vráži u Berouna a má 3 syny.

Přehled její tvorby:

V 1. polovine 90 let napsala divadelní hry Romeo na kolečkách a Hana a Marie. Prozy Indiánský běh, Křepelice, Když milujete muže, Krákorání. Indiánský běh, Rok kohouta Následoval scénář k celovečernímu filmu Smradi. Vystupuje s písničkářem Bedřichem Ludvíkem.

 

A nyní něco o knize Rok kohouta.

 

Je to kniha kterou není možno odložit, nechá vás rozesmát i rozplakat. Tereza nás nechává vhlížet do soukromí. Popisuje své syny Matěje, Lukáše a Patrika, z nichž dva jsou adoptovaní. Spisovatelka se zřejmě dotkla tabu jehož obsah není radno překračovat a proto byla vláčena nejedním médiem.

Vedle rodinného a partnerského života popisuje i sousedské soužití v malé obci za Prahou. Popisuje adopci dvou romských  dětí, které se nevyvedly a zničily zbytku rodiny  téměř 20 let života. Nezvladatelný prostřední syn krade a fetuje a nejstarší je na tom podobně. Tyto problémy se objevily i ve scénáři k filmu Zdeňka Tykače  Smradi.

Knihu Rok kohouta by v lékárně na předpis měli dostávat všichni, kdo si myslí, že jsou nepochopeni, nevede se jim dobře, aby věděli, že může být i hůř.

 

 

Večer se opravdu povedl a závěrečné pohoštění s živou debatou bylo  příjemnou tečkou za večerem.

Účastníkům  se ani  nechtělo odejít domů.

 

Ivana Dangová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012