Literární večer se spisovatelkou Terezou Boučkovou

Ráda bych čtenářům přiblížila významnou kulturní akci, která se konala dne 12.5.2016 od 18 hodin v Lavaterhausu v Zurichu a to besedu se spisovatelkou Terezou Boučkovou. .
Akci pořádaly České centrum Vídeň a Beseda Svatopluk Čech Zurich za podpory Ministerstva kultury České republiky.Tomuto literárnímu večeru předcházel seminář spisovatelky na Univerzitě Zurich.
Myšlenka uspořádat tuto akci vznikla vlastně ve dvou hlavách. Ve Vídní chtěl literární večer o šíření české kultury ve Švýcarsku něco uspořádat Ing. Martin Krafl z Českého centra a v Zurichu Jana Jarolímek z Besedy Svatopluk Čech Zurich. Oba dva dala dohromady Rebecca Neff, pořadatelka známých československých party v Zurichu . A začala několikaměsiční příprava této akce. Zvolit známého česko německy píšícího spisovatele a představit ho nejen v rámci české kommunity ve Švýcarsku.
Večer započal a uváděl pan Martin Krafl z Českého centra ve Vídni, poté promluvila paní konzulka Mihalová, a za Besedu Svatopluk Čech Jana Jarolímková. Moderovaný rozhovor s autorkou vedl pan Tomáš Glanc z UNI Zurich.
Kdo je Tereza Boučková ? Je to jedna z dcer spisovatele Pavla Kohouta známého chartisty. Je spisovatelkou, scénáristkou a publicistkou. Kvůli tomu, že byla dcerou chartisty a angažovala se sama v Chartě 77 nemohla studovat. Její sestra odjela z tohoto důvodu do Švýcarska , bratr vystudoval scénografii ale nesehnal práci, a odjel také. Úřady chtěly rodinu dostat z republiky . Ona však zůstala s matkou v Čechách. Své sourozence neviděla dlouhých 11 let.
Jelikož paní Boučkovou nepřijali na DAMU, hrála jen v domácích představeních u Vlasty Chramostové . Se svým otcem Pavlem Kohoutem, Pavlem Landovským a Vlastou Třešnákem účinkovali v Kohoutově hře Play Macbeth.
Od roku 1989 zveřejnila 5 děl s prozou a sbírku fejetonů
Od roku 2001 je členkou PEN klubu. Angažuje se v ochraně životního prostředí, podporuje hnutí DUHA, Děti země a v roce 2004 kandidovala za Stranu zelených.
Nyní žije ve Vráži u Berouna a má 3 syny.
Přehled její tvorby:
V 1. polovine 90 let napsala divadelní hry Romeo na kolečkách a Hana a Marie. Prozy Indiánský běh, Křepelice, Když milujete muže, Krákorání. Indiánský běh, Rok kohouta Následoval scénář k celovečernímu filmu Smradi. Vystupuje s písničkářem Bedřichem Ludvíkem.
A nyní něco o knize Rok kohouta.
Je to kniha kterou není možno odložit, nechá vás rozesmát i rozplakat. Tereza nás nechává vhlížet do soukromí. Popisuje své syny Matěje, Lukáše a Patrika, z nichž dva jsou adoptovaní. Spisovatelka se zřejmě dotkla tabu jehož obsah není radno překračovat a proto byla vláčena nejedním médiem.
Vedle rodinného a partnerského života popisuje i sousedské soužití v malé obci za Prahou. Popisuje adopci dvou romských dětí, které se nevyvedly a zničily zbytku rodiny téměř 20 let života. Nezvladatelný prostřední syn krade a fetuje a nejstarší je na tom podobně. Tyto problémy se objevily i ve scénáři k filmu Zdeňka Tykače Smradi.
Knihu Rok kohouta by v lékárně na předpis měli dostávat všichni, kdo si myslí, že jsou nepochopeni, nevede se jim dobře, aby věděli, že může být i hůř.
Večer se opravdu povedl a závěrečné pohoštění s živou debatou bylo příjemnou tečkou za večerem.
Účastníkům se ani nechtělo odejít domů.
Ivana Dangová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad