MČK - Co bylo

4 2003 Ostatní česky
obálka čísla

Olga Wister

Paní Olga Wister žije s rodinou již přes 30 let ve Švédsku. Tato činorodá, energická žena ví, jak si naklonit lidi. Své schopnosti a kouzla osobnosti využívá tím nejsprávnějším směrem. Od samého počátku po r. 1989 se zapojila do pomoci své bývalé vlasti v sociální sféře. Stalo se tak v rámci Výboru dobré vůle Olgy Havlové, jehož švédskou pobočku již 12 let vede. Za tu dobu paní Wister dokázala s dalšími dobrovolnými spolupracovníky a s velkou podporou manžela dopravit ze Švédska neuvěřitelných 53 kamionů s nejrůznějšími potřebnými věcmi. Šlo především o pomůcky pro postižené děti i dospělé, zejména invalidní vozíky, lékařské přístroje, nejrůznější vybavení pro dětské domovy, ústavy sociální péče, domovy důchodců apod. V obětavé práci v nadaci pokračuje i dnes, kdy již tolik není potřeba dodávek materiálu. Činnost švédské pobočky nadace paní Wister s mužem nyní zaměřuje na organizování dětských táborů pro české děti v krásném prostředí švédské přírody. Dále chce rozvinout nabídku možností studia sociálně potřebných dětí z ČR na švédských středních a vysokých školách, samozřejmě zdarma a s poskytnutím ubytování a zázemí.

(Případní zájemci o studium ve Švédsku se mohou ozvat redakci, umožníme kontakt.)

Dalším tématem besedy byl život ve Švédsku, současná podoba švédského sociálního modelu, vztah Švédů k cizincům (i tam se daří rasistickým názorům), švédská povaha a přátelství se Švédy, které prý vydrží. Paní Wister vyprávěla i o výchově dětí a švédském školství, které je svobodomyslnější, než to české, ale k našemu překvapení využívá českých školních pomůcek.

Hovory bez hranic opět naplnily svůj účel. Jsme zas o něco bohatší, můžeme lépe porozumět světu -- a za to děkujeme osobnostem, jako je paní Wister.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012