Stalo se v lednu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 2 2016 Aktuality česky

 

Tak především: v Praze jsme měli zimu se sněhem dva dny! Jinak na zahradách kvetou sedmikrásky a hodně peněz jsme ušetřili za zahřívací nápoje (viz Tři veteráni: čajíček s rumíčkem). Ještě víc se vyostřily vztahy mezi premiérem a prezidentem. Vždycky mám pocit, že Zeman už větší hulvát být nemůže - ó, jak jsem nezkušená!


Zahájili jsme nový rok opravdu krásnými ohňostroji, ten pražský trval deset minut a pak se dvě hodiny tisíce lidí snažili ze Žižkova (kde byl nejlepší výhled) dostat domů. My jsme přišli tak promrzlí, že jsme ani ten čajíček k rumíčku nepotřebovali.

 

Pocit radosti z barevného zahájení nového roku trval v celé Evropě skutečně jen těch pár minut. Všude, naprosto všude, jsou problémy s uprchlíky - nejvíc v Německu. Tam běženci v rámci oslav ohmatávali a okrádali ženy, které se byly (sic!) veselit na ulici! Takové chování přece musí být potrestáno, takže si za to ty hanbaté bělošky mohou samy! Alláh by to jistě schválil... Navíc se v záchytných táborech rvou i skupiny jiné národnosti nebo jiné varianty islámského náboženství. Policie v Evropě má permanentní pohotovost. U nás je taky v pozoru.

 

Možná, že to prezident Zeman myslel jako jeden ze svých (v blbosti) nepřekonatelných bonmotů. V Tišnově (kde byl v rámci oblíbeného cestování po republice) na otázku, jak se zbavit ministerského předsedy Sobotky, odpověděl: demokratickou cestou v rámci voleb a nedemokratickou cestou samopalem kalašnikovem. Společnost to chápe a) jako fór, b) jako hrubiánství, c) jako návod k použití. Kolik toho ještě vyslechneme, než budou další prezidentské volby? Ony ty cesty po venkově jsou velmi solidní přípravou na nový boj o trůn!

 

Na přelomu roku zemřel veterán od Dukly generál Alexandr Beer (98). Ludvíku Svobodovi říkal „náš starej”, byl jedním z prvních, kdo v listopadu 1943 zahájili bitvu o Kyjev. Byl nositelem mnoha významných vyznamenání a v roce 2012 mu byl propůjčen Řád bílého lva.

 

Premiér Bohuslav Sobotka si založil soukromý mail (bsobotka@seznam.cz). Toho samozřejmě využili hackeři, kteří se do něj bez problémů nabourali... Začali uveřejňovat maily, které si Sobotka vyměňoval se spolupracovníky, poradci a přáteli. Premiér odmítl causu komentovat, stejně jako policejní vyšetřování.

 

Konal se soud s komunistickou poslankyní Martou Seemelovou, na kterou podal žalobu brněnský právník Michal Kyncl. Semelová se před dvěma lety nechala slyšet, že (např.) výpověď Milady Horákové nebyla vynucena a že mezi politickými vězni byli i kriminálníci. Semelová dorazila na jednání s veselou, usmívala se do kamery - a byla osvobozena. V rámci svobody projevu a protože svými výroky žalobci neuškodila.

 

Vyznamenání a věcné dary se staly symboly ukončení misí našich vojáků v zahraničí. Několik desítek statečných se vrátilo z misí v Afghánistánu, Kosova a Konga. V Maďarsku a Slovinsku pomáhali specialisté zvládat uprchlickou krizi. Podle hodnocení velitele afghánské mise Davida Schnábela se situace v této zemi stále zhoršuje.

 

Politická atmosféra v Praze je v takovém srabu, že asi časem dojde na nože. Nejnovější hit: první místopředsedkyní ODS se stala pražská zastupitelka Alexandra Udženija. Je dcerou Ranka Peciče, velkého přítele Václava Klause. Udženija ve svém nástupnickém projevu slíbila, že bude čerpat z Klausových myšlenek a bude bojovat proti „falešným liberálům”. Až tedy dojde na boj z blízka, tak jim ochotně dodám své kuchyňské náčiní. Pak snad někdo začne s čistým štítem a bez intrik!

 

Primátorka Adriana Krnáčová představila návrh nové karty pro MDH v hlavním městě. Na rozdíl od červené Opecard je zelená a jmenuje se Lítačka. Co na to říci? Snad jen, že Komu se nelení, tomu se zelení - pokud to ještě paní primátorce může pomoci.

 

Zemřel komunistický funkcionář Miloslav Ransdorf. Údajně na mozkovou příhodu. Jeho žena a dcera však požádaly o soudní pitvu, protože nevylučují cizí zavinění. Ransdorfův život byl ve znamení zmatků a problémů - a ty pokračují i po jeho smrti.

 

Celý národ (tj. diváci i ti, kteří do kina nešli) se zájmem sleduje hádky kolem filmu o Lídě Baarové. Režisér Filip Renč aby chodil kanály, protože lidé se na promítání smějí např. při milostné scéně Baarové s Goebbelsem... Scénář měl mnoho verzí a nakonec prý dostal zelenou ten nejprimitivnější. To, aby diváci věděli, že život není peříčko. Navíc Renč dostal na film štědrou dotaci od státu: 15 milionů korun. Což ve spojitostí s nedávným státním vyznamenáním od prezidenta Zemana a jejich přátelstvím vyvolává další negativní pocity veřejnosti. Na premiéře Zeman nechyběl... Ale: kina jsou plná!!

 

Památník národního písemnictví dostal darem od dcery básníka Jindřicha Hořejšího (člena Devětsilu) čtyři obrazy. Díla Toyen (Přezimování), Jindřicha Štýrského (Smrt Orfeova) a Josefa Čapka (Předměstské zahradnictví II. a Hvězdy I.) patří mezi mezi nádherné olejomalby české moderny. Díla těchto autorů se na aukcích prodávají za desítky milionů korun. Jiřina Hořejší dala Památníku i obrovskou knihovnu a archiválie, které obohatí naše znalosti o umění předválečné doby.

 

Ještě pořád se poslanci a politici a samozřejmě i hospodští hosté hádají, zda v restauracích bude zákaz kouření. Variant je hodně - a jak říkávala babička Boženy Němcové: Není na světě člověk ten, který se zavděčí lidem všem... Jo, a to ještě neznala hospody IV. cenové skupiny!

 

A tradičně dobrá zpráva na konec: dostala jsem nový důchodový výměr. Budu bohatší měsíčně o 40 korun! Takže si budu moci koupit navíc asi 10 rohlíků nebo dvě kilo jablek nebo jedny punčocháče. Tak já nevím: mám se vztekat nebo smát? Takže to oceňuji jako symbolické gesto, že na nás vláda a poslanci nezapomínají. Co si za těch 40 korun koupí Miloš Zeman? Půl panáčka becherovky?

 

 

Hezký a klidný únor vám přeje

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012