Stalo se v listopadu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 12 2015 Aktuality česky

 

Jakoby většina lidí byla unavena z diskuzí kolem islámského nebezpečí, poslední listopadové dny byly zahlceny psanou i mluvenou diskuzí o tom, zda si Karel Gott přijde pro svého 40. Zlatého slavíka. Totiž - byla jasné, že se objeví - ale zda v pojízdném křesle, o berlích či podpírán manželkou... Zpěvák prožívá kritické chvíle svého života a ačkoli osobně mám výhrady k jeho charakterové pružnosti, velmi obdivuji jeho hlas a upřímně přeji co nejméně bolesti.

 

K údivu méně informované veřejnosti sloužil kardinál Dominik Duka v Lánech mši za „vlast a zdraví pana prezidenta, aby s rozmyslem vedl tuto republiku”. Jenže: chystá se dohoda o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství z majetku Hradu na církev. A Zeman nedá nic zadarmo!

 

Na sněmu TOP 09 nastalo k posunu sil. Karel Schwarzenberg se vzdal předsednictví (stal se předsedou čestným) a šéfem se stal Miroslav Kalousek. Ten chce v rámci ochrany demokracie podporovat raději ČSSD než hnutí ANO.

 

O vystoupení prezidenta Miloše Zemana na oslavách 17. listopadu jsme už informovali. Na panice kolem imigrantů se honem přiživil Václav Klaus: píše dopisy a vyzývá k aktivitě. Bohužel ani ti, kteří na petici reagovali (např. jeho oddaní příznivci Jan Veleba a Petr Mach) se nedozvěděli, co Klaus vymyslel. Takže cílem bylo zase jen zviditelnění trapného pána...

 

Prezident Miloš Zeman nazval ministerského předsedu Bohuslava Sobotku drzým klukem, on naopak slíbil, že bude mít s panem prezidentem trpělivost. Ach jo, co jsme jen komu udělali, že se plácáme v takové politické ostudě?!

 

Strach z teroristického útoku je tak silný, že na Staroměstském náměstí byl rozsvícen vánoční strom už během dne. Praha tak přišla o krásné chvíle podvečerního odpočítávání a postupné zahánění adventní tmy.

 

Ministr financí Andrej Babiš požádal o policejní ochranu. Už na přelomu roku policie pozatýkala devítičlenný gang, který byl zaměřen na vykrádání vil bohatých podnikatelů a také připravoval únos Babišova syna. Současné nebezpečí je ve spojení s projednáváním zákona o hazardu.

 

Zemřel historik umění František Dvořák (95). Díky jeho neúnavné popularizaci moderního umění (Tichý, Zrzavý, Born) zná většina českého národa z výtvarného umění víc, než jen Josefa Ladu.

 

Už několik let řeší Česko otázku: co s veterány ze zahraničních misí? Ministerstvo obrany jich zatím eviduje 12 908 ve věku od 26 do 50 let. Chce jim nabídnout práci v rezortních státních podnicích např. při opravách vojenské techniky.

 

Soudce Jiří Berka z Ústí n.L, šéf party devíti podvodníků falšujících konkurzy, dostal nejvyšší možný trest: osm a půl roku vězení. Rozplétání kauzy se táhlo tak dlouho, že počátky zastihla pověstná Klausova amnestie v roce 2013. Její vinou  někteří z aktérů vyšli bez trestu nebo si odseděli jen pár týdnů.

 

Do Česka proudí další zájemci z Číny, kteří chtějí investovat do zdravotnictví, internetu, dopravy a luxusních obchodů. Praha by se mohla stát finančním centrem Číny pro střední a východní Evropu.

 

Piškoty, sušenky Bebe a Zlatá kolečka musejí být od dubna příštího roku označeny zemí původu. Od doby, kdy je začaly vyrábět v Polsku, se podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce jejich kvalita zhoršila.

 

Pět žen prošlo školením v poskytování sexu zdravotně postiženým lidem. Vzbudilo to diskuzi ne o tom, zda je to potřeba - ale zda se o tom má hovořit! Prostituce u nás není trestná.

 

V souvislosti s obřím skandálem dopování ruských sportovců se tento problém zase začal „řešit”. Jenže: neriskněte nějaký doping, když jde o prachy! A to nejen pro vítěze, ale účastníky. Zlaté jsou v tomto světle zápasy Horních proti Dolním, kde se dopuje jen pivo!

 

Těšili jsme se na svatomartinské víno a byli jsme odměněni: to letošní je opravdu vynikající!

 

Žokej Josef Váňa chce v karlovarském kraji kandidovat do Senátu za hnutí ANO. V Chýších na Karlovarsku, kde žije, už byl několikrát v místním zastupitelstvu, před pěti let chtěl do Sněmovny - tenkrát ovšem za TOP 09. Jojo, že by politika byla bezpečnější než Taxisův příkop?

 

Nešťastné severní Čechy a sever Moravy zahájily smogovou sezónu. Hodně se o tom mluví a taky už dělá! Množství našeho svinstva všem ještě zvětšuje smog  z Polska, proti kterému nic nezmůžeme.

 

Tradiční dobrá zpráva na konec: do sběren jde 68% papírového odpadu. Za maximální hranici přitom odborníci považují 78%, některé papíry nejde recyklovat. Samozřejmě, že do sebraného papíru se musí namíchat čerstvé dřevěné vlákno, pak vzniká nový papír nebo lepenka. Hmota se dá recyklovat maximálně 7x - ale představte si, kolik voňavých lesních stromů zachráníme ročně! Za rok sesbíráme 900 tisíc tun papíru! Jsme fakt dobří! Díky!

 

Přeji vám všem, našim věrným čtenářům, krásné a požehnané Vánoce! Buďte hodní na Ježíška, on vám to oplatí!

Venda Šebrlová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012