Něžnými drápky

Olga Szymanská 12 2015 Kultura česky

Galerie Smečky v Praze připravila výstavu k loňskému výročí Olgy Vyleťalové (1944), letošnímu životnímu jubileu Josefa Vyleťala (1940-1989), jejich dcery Markéty (1975) a jejího muže Tomáše Chudla (1976) v následném roce. Jako největší a nejucelenější současnou výstavní expozici českého filmového plakátu.

 

Reprezentativní více nežli sedmdesát (nejen) filmových plakátů každého pohltí. Jiskřící erupce, nezvyklé užití koláže v kombinaci s americkou retuší a domalovávanými prvky jsou pouze ty nejčastější výtvarné prostředky malířského dua Vyleťalů starších. Je tu to nejkvalitnější ze 115 autorských filmových plakátů Josefa Vyleťala, téměř osmi desítek děl jeho ženy Olgy, na něž navazuje v novém miléniu dcera Markéta Chludová. Název výstavy se snaží nejen prvoplánově evokovat nejznámější plakát O. Vyleťalové k francouzskému filmu Něžná, ale také navodit romantickou i dravou náladu vystavovaných děl. Zároveň se snaží drápky chytit na kvalitní výtvarnou tvorbu.

 

Výstavu tvoří z valné části výtisky plakátů: tak, jak se s nimi setkávali lidé na nárožích a jiných exteriérových plochách, ve vitrínách biografů. Doplňují je originály: cenné tím, že většina z nich zůstávala v depozitu tehdejší Ústřední půjčovny filmů. Expozice dává nahlédnout i do ateliérů - tvůrčí kuchyně autorů. Jsou zde i nerealizované návrhy a jejich odlišné verze, určené pro tisk. Výjimečně se tiskly až tři různé plakáty k jednomu filmu, jako konkrétně pro film Novomanželé. Pestré a mnohovrstevné defilé plakátů doplňují obrazy manželů Vyleťalových a jejich dcery Markéty. Aktuální nádech je v jistém protipólu k dílčí části komiksů a moderních ilustrací manžela Markéty Tomáše Chluda v suterénu galerie. Pro úplnost: uznávaným malířem byl (již zesnulý) Josefův bratr Jan Vyleťal.

 

Hlavním rysem celé výstavy - mimo techniky koláže je film jako takový, a to ve formě plakátů, pixelace, animace, výtvarné či architektonické spolupráce. A co říká mladší pár vystavujících na téma rodina? Markéta Chludová: "Rodina je strom tvořený Bohem. Je nádherný, košatý a pravdivý. Kořeny, naši předkové nasávají vláhu a udržují život stromu, který přináší plody - nás a naše děti." Tomáš Chlud: "Já si půjčím citát z animovaného filmu Lilo a Stitch - ´Ohana znamená rodina, a to znamená, že nikdo nezůstane sám.´" Katalog k výstavě přináší kromě základních informací také malé medailony všech vystavujících a ukázky z jejich tvorby.

 

Výstava Něžnými drápky v Galerii Smečky otevřena až do konce února 2016.

 

osa

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012