Radost ve Westu

Eva Střížovská 11 2015 Naši ve světě English

Texaské městečko West mi přirostlo k srdci. Považuji jej za svůj druhý, pravda, trochu vzdálený, domov.  Založili jej před  mnoha lety Češi, přesněji Moravané, nebo jak si oni říkají – Moravci.

Začátkem devadesátých let na jakési konferenci v Praze mi radil Josef Škvorecký, ať se tam vypravím „To budete koukat, jak tam jsou lidé přátelští a vlastenečtí, i když se narodili tam a jsou třeba druhá, třetí či další generace.“

Trvalo mi to sice pár let, než jsem se tam rozjela, ale stálo to zato. Návštěvu jsem pak opakovala ještě dvakrát. Projel a jsem Texasem všude tam, kde Češi  a Moravci žijí a byla jsem okouzlená jejich přívětivostí, soudržností a jejich samozřejmou ochotou si navzájem pomáhat.

Však jsem o tom všem a hlavně o mých tamějších přátelích napsala tři knížky.( Texas I., Texas II.a Velké pláně a jiné velké zážitky. Obě knížky jsou dvojjazyčné, česky i anglicky.)

A tak jako obyvatelé Westu, i já jsem byla šokována událostí před dvěma lety, když tam vybuchl sklad hnojiva a následkem bylo 15 mrtvých, desítky zraněných a popelem lehlo 150 domů včetně  Sokola.

Tamější škola vypsala soutěž pro studenty na téma Co pro mne znamená mít české kořeny? Čtyři nejúspěšnější studenti pak byli pozváni do moravských Kunovic, kde pro ně byl připraven program včetně folklóru.

Já jsem se s nimi setkala v Americkém centru v Praze, které také spolupořádalo jejich zájezd. A zařídilo jim prohlídku Prahy. Studenti byli moc dojati péčí, která se jim dostala A konečně se dostávám k jádru věci – nedávno přijela do Westu delegace z ČR v čele se starostkou z Kunovic  Ivanou Májíčkovou a to nejen poznat West a oslavit znovuvzkříšení  Sokola, který dostal novou budovu, ale přivézt zprávu, že se stávají Sister City. Více si přečtěte v anglické verzi pod názvem Happy to be Sister City.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012