Radost ve Westu

Texaské městečko West mi přirostlo k srdci. Považuji jej za svůj druhý, pravda, trochu vzdálený, domov. Založili jej před mnoha lety Češi, přesněji Moravané, nebo jak si oni říkají – Moravci.
Začátkem devadesátých let na jakési konferenci v Praze mi radil Josef Škvorecký, ať se tam vypravím „To budete koukat, jak tam jsou lidé přátelští a vlastenečtí, i když se narodili tam a jsou třeba druhá, třetí či další generace.“
Trvalo mi to sice pár let, než jsem se tam rozjela, ale stálo to zato. Návštěvu jsem pak opakovala ještě dvakrát. Projel a jsem Texasem všude tam, kde Češi a Moravci žijí a byla jsem okouzlená jejich přívětivostí, soudržností a jejich samozřejmou ochotou si navzájem pomáhat.
Však jsem o tom všem a hlavně o mých tamějších přátelích napsala tři knížky.( Texas I., Texas II.a Velké pláně a jiné velké zážitky. Obě knížky jsou dvojjazyčné, česky i anglicky.)
A tak jako obyvatelé Westu, i já jsem byla šokována událostí před dvěma lety, když tam vybuchl sklad hnojiva a následkem bylo 15 mrtvých, desítky zraněných a popelem lehlo 150 domů včetně Sokola.
Tamější škola vypsala soutěž pro studenty na téma Co pro mne znamená mít české kořeny? Čtyři nejúspěšnější studenti pak byli pozváni do moravských Kunovic, kde pro ně byl připraven program včetně folklóru.
Já jsem se s nimi setkala v Americkém centru v Praze, které také spolupořádalo jejich zájezd. A zařídilo jim prohlídku Prahy. Studenti byli moc dojati péčí, která se jim dostala A konečně se dostávám k jádru věci – nedávno přijela do Westu delegace z ČR v čele se starostkou z Kunovic Ivanou Májíčkovou a to nejen poznat West a oslavit znovuvzkříšení Sokola, který dostal novou budovu, ale přivézt zprávu, že se stávají Sister City. Více si přečtěte v anglické verzi pod názvem Happy to be Sister City.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad