V Maďarsku odhalili pamětní sloup Boženě Němcové

11 2015 Naši ve světě česky

V říjnu (6. 10. 2015) byl odhalen bukový pamětní sloup na počest české spisovatelky Boženy Němcové v katastru obce Bükkszentlászló–Stará Huta. Němcová zde pobývala v r. 1851 a o tomto pobytu napsala i ve svých vzpomínkách z cesty po Uhrách.

Tento pomník je už druhý v regionu, prvním byla pamětní tabule na stěně tržnice ve městě Miskolc (u Němcové  Miškovec). Oba pomníky byly postaveny z darů a podporou místních občanských spolků, místních samospráv slovenské národnosti a přátelského kruhu Bohemia v Maďarsku. Hlavním iniciátorem a organizátorem akcí byl Béla Havasi zástupce Spolku Bohemia v Miskolci, který se seznámil s literární tvorbou Němcové v Praze, kde pracoval v osmdesátých letech a doma se rozhodl, že nechá postavit různé památky po stopách B. Němcové, aby i dnešní občané poznali, co prožila a jak viděla česká spisovatelka tuto krajinu v 19. století.

Třetí připomínkou bude v příštím roce vysazení pamětního stromu (lípy) v parku zámku Edelény, kde Němcová také pobývala.

Eva Molnár, Budapest

Foto pamětní tabule v tržnici v Miskolci - Oto Zachár

Na fotografii je i autorka, Eva Molnár, a také pani Miloš Vnuk žijící v Budapešti, který nás nedávno navštívil v redakci (oba uprostřed snímku)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012