Můj Přítel, Jiří Matýsek

(2 Září 1928, Česko-Slovensko - 17 Listopad 2014, Austrálie)
S Panem Jiřím Matýskem, který byl po dlouhá léta vůdčí osobností Orla (“Eagle - Australia, New Zealand and South Pacific Region”), jsem se seznámil v kostele Svatého Františka Saleského v Sydneyském předměstí Surry Hills, při Nedělní Mši Svaté, celebrované pro České, Moravské a Slezské krajany v Českém jazyce. Bylo to v osmdesátých letech minulého století, kolem roku 1985.
V té době byl Českým Kaplanem v Sydney (a též pro Austrálii a Nový Zéland) Liberecký rodák P. Ing. Petr Eliáš, blahé paměti, původně chemický inženýr, jenž v šedesátých letech emigroval do Říma, aby studoval Bohoslovectví. Po vysvěcení na kněze se přesunul do Austrálie, aby v Sydney převzal již zmíněnou pozici Českého Kaplana, po úmrtí P. Vladimíra Ondráška v druhé polovině sedmdesátých let (P. Ondrášek byl rodák z Újezdce u Přerova).
Jiří mne od samého začátku zaujal svou laskavostí a svým zápalem pro věc - pro to, co dělal. Zdarma připravoval a tisknul Orelské periodikum, vycházející v jeho režii čtyřikrát do roka, které pak nezištně rozdával mimo jiné nám, věřícím, v kostele po Mši Svaté. Kromě dobře vybraných aktuálních článků jiných autorů uváděl i svoje vlastní články a komentáře, které vždy byly “to the point” (k věci), ať už se to týkalo námětu článku, nebo nepostradatelného “duchovního náboje”, jenž jeho úvahám nikdy nechyběl. Byl hluboce věřícím Katolíkem a Křesťanem, a jeho Motto bylo:
Kéž by se náš národ (národy) vrátil (vrátili) k Bohu !
Jeho osobní život byl pohnutý, až do “přistání u klidných břehů Austrálie . . .”
Po únorovém komunistickém puči byl komunisty vězněn v jedné z jejich neslavně proslulých věznic (už si nevzpomínám ve které, i když mi to před lety sám, osobně sdělil - snad na Mírově či ve Valdicích). Ze žaláře se mu podařilo, na přímluvu Panny Marie (jeho vlastní slova a svědectví) utéci, přičemž se nezdržoval ukrýváním na Česko - Slovenském území, ale ihned pokračoval přes hranice přímo na Západ (nevím již, zda to bylo původně Německo či Rakousko).
V nové vlasti se oženil s Australankou (Beryl Matýsek), se kterou měl čtyři děti (dva syny a dvě dcery), takže rod Matýsků je v Austrálii zachován, po meči i po přeslici. Matýskovi bydleli po dlouhá léta v Sydneyském předměstí Avalon (přesněji Avalon Beach), na adrese 1A George Street (tedy “Ulice Jiřího 1a”), pár desítek metrů od jedné z mnoha nádherných Sydneyských pláží, obmývaných Jižním Tichým / Pacifickým Oceánem. Když se před několika málo lety Matýskovi přestěhovali do Winmalee v Modrých Horách, 80 km na západ od Sydney, říkal jsem si: jaká škoda !
Na druhou stranu ovšem, bylo to z místa “where the sea eagles fly” / “kde mořští orli létají” - Avalon Beach, na místo “where the mountain eagles fly” / “ kde skalní orli létají” - Winmalee, Blue Mountains . . .
Jiří nás opustil symbolicky právě 17 Listopadu, kdy jsme slavili 25 Výročí Začátku Sametové Revoluce a “Den Boje za Svobodu a Demokracii” - on sám za Svobodu a Demokracii celý život bojoval, a též se o ně velkým dílem zasloužil.
Byl člověkem velké víry, naděje a lásky, a i osobní statečnosti.
Zůstane navždy v mém srdci.
Zdař Bůh, Jiří !
Kéž Ti Náš Pán Ježíš Kristus dá Nebe !
Petr F. Durna, 4 Únor 2015
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad