Křest a výstava

Olga Szymanská 11 2015 Kultura česky

 

 

V půli října proběhl v pražském Slovenském domě křest knihy "Burdybáč aneb Ten, který žije v botě" spojený s výstavou ilustrací Jana Skorky Lauko. Napsala ji a svému synu Nikitovi věnovala Olena Laň, známá novinářka z ukrajinského Lvova, která dnes žije střídavě v Praze a Kutné Hoře.

 

Prvoplánově nás napadne název české dětské knihy Lichožrouti, která popisuje bytosti, které žerou vše, co přesahuje počet - je liché.

Kniha Burdybáč vypráví příhody osmiletého Nikity mezi skřítky, rusalkami i vlkodlaky a jinými tzv. slovanskými zlo/duchy: potud děj vyznívá jako pohádkový příběh. Je však veskrze současný, s kouzly a čáry skřítků v soudobém oblečení, i s tajnými plány a honičkami - ústící do rozhodující závěrečné bitvy, což mu dodává velkou míru napínavosti a poutavosti. Proto lze z určitého úhlu pohledu připustit porovnání s příběhy spisovatelky Rowllingové a i informaci na záložce knihy, že autorka vydala "ukrajinského Harryho Pottera". Titul má další rozměr, a to v postavách ze slovanské demonologie i mytologie. Doprovázejí hlavního hrdinu Nikitu k cíli - ke splnění hlavního úkolu: na rozdíl od jiných dětských knih, v nichž se zachraňuje celý svět, zde jde o zachránu "pouze" jednoho lesa. Od počáku je čtenář ale zvědavý, jakou roli zde hraje bota, zakopnutá pod postel a jak vše dopadne. Kniha jako celek je velice čtivá.

Na ilustracích si dosti populární slovenský malíř a grafik Jan Skorka Lauko nechal záležet. Jak v barevné kvalitě, tak v kvantitě, na dnešní dobu méně obvyklé.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012