Psáno přes oceán

Z kanadského Vancouveru píše - den po tragickém pátku 13.11. ve Francii - Dr. Josef Skála.
Milá paní Evo,
Dneska mi poštou dorazil Vámi laskavě zaslaný Český kalendář 2016, děkuju moc. Vaše knížečka dorazila teda právě v době, kdy jsme bombardováni zprávami o zvěrstvu v Paříži a zůstává nám rozum stát nad tím, kam se naší vlastní idiocií dostala naše civilizace, nad tím, jak naše přiblblá politika politické korektnosti už zřejmě definitivně uřízla větev na který sedí už pět tisíc let prdelka naší civilizace, a nad tím jak už se náš odchod z jeviště týhle zeměkoule nedá zastavit.
Já vím, i přesto, že jsme se mnohokráte setkali (třeba na konferencích SVU), tak jsme nikdy neměli příležitost se více seznámit i když jsem samozřejmě dlouhá léta věděl o Vaší práci a úsilí o nalezení sounáležitosti mezi Čechy doma a Čechy v exilu ( trochu více se znám s Vaší spolupracovnicí pani redaktorkou Martinou Fialkovou – zvláště po jejím pobytu ve Vancouveru letos v červenci při natáčení Českých kořenů ve Vancouveru. Nicméně mi to nějak nedá abych nesednul ke klávesnici a drobátko se s Vámi nepodělil o mejch dojmech z Vašeho Českého Kalendáře.
Budu upřímnej. Po počátečním prolistování jsem si nebyl jistej zda ta moje úvaha o “Modlitbě Sv. Františka Saleskýho” do toho Kalendáře vůbec patří. Hlavou mi totiž probíhaly dávný vzpomínky na stařičký sedlácký almanachy a ročenky, který jsem jsem vídával ohmataný na poličkách s petrolejkama u svejch příbuznejch v jižních Čechách a ze kterejch jsem kdysi míval spíš srandu. To jsem byl ale ještě malej blbej kluk. A navíc představa, že navázat na takovou tradici právě teď, v kontextu toho co nás právě obklopuje, se samozřejmě jeví jako práce bezútěšná, naivní, zbytečná.
ALE, ALE, ALE:
Jo, zřejmě jsme zapoměli jak si uhájit naše pojetí světa, rozumu, spravedlnosti, životních hodnot a tedy toho, co z homo sapiens sapiens tvoří , či aspoň do teď tvořilo, pochopení smyslu naší existence v téhle dimenzi, a pokoušelo se dosáhnout až na samotnej smysl života (a to si dovolím říkat jako někdo kdo věnoval převážnou část svého života lékařskému výzkumu, pochopení toho kdo biologicky jsme, a zároveň drobátko i uměleckýmu vyjádření této premisy). A je to tedy naše vlastní selhání, že jsme se stali obětí barbarismu středověkýho primitiva.
Abych nezabíhal. Strávil jsem dnešní večer tím, že jsem si celej Váš Českej kalendář 2016 přečetl od první do poslední řádky. A dejchla na mne prostota a laskavost, vrátil se mi Karel Václav Rais, Kája Mařík, Cirkus Humberto, Márinka říditelovic, Ptačí strom, Ferda Mravenec a Brouk Pytlík. A mezi tím troška pyšnosti na legendu Přemyslovců, Karla IV., Kralovnu Dagmaru. Dejchlo na mne “lidství”, “člověčina”, prostota a porozumění a tedy podstata dnes uz zřejme ve věku digitálním zapomenuté definice toho co to znamená bejt človek, kterej bolí, je zmatenej, lituje, je nešťastnej, ale přesto preze všechno miluje a je na světě rád. A vaří si knedliky se švestkovejma povidlama...
Milá paní Evo, jsme tedy zřejmě Vy i já už dinosauři , ale rozhodně netrpíme “digitální demencí” i když zřejmě už nic proti skonu naší civilizace nezmůžeme.
Dovolte mi, abych vyjádřil z hloubky svýho srdce obdiv, ze přes všechno to digitální šílenství, co se snaží Vám dokázat, že se snažíte zbytečně, že už Vás nikdo nebude poslouchat, tak jste věrná svému přesvědčení. A že i když si možná někdy myslíte ze házíte svou práci do větru, tak přece jenom někde na týhle smrtelně nemocný zeměkouli jste se dotkla aspoň jednoho srdce.
Děkuju
Dr. Skála
Na fotografii je Dr. Skála s přítelkyní, pianistkou Evou Solar-Kindermann. S oběma jsme v létě natáčeli a uvidíte je v našem novém dokumentu České kořeny ve Vancouveru.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad