Jiřinka Teyrovská

Eva Střížovská 11 2015 Naši ve světě česky

Odešla z tohoto světa 16. listopadu ve věku 92 let.v Kalifornii Zkusila si to však ještě na nečisto kdysi v letech šedesátých. kdy byla těžce nemocná a pak se vrátila do života k překvapení lékařů. Napsala o tom článek a to pobouřilo známého amerického lékaře - neurofyziologa Alexandra. Co si to ta ženská dovoluje, takový nesmysl! Ale uplynula nějaká léta a dr. Alexander dostal mrtvici. Vznášel se nad svým tělem v nemocnici a poslouchal, jak lékaři mluví o jeho smrti. A tak se radši vrátil do svého těla a napsal o tom knížku. Stala se bestselerem.

Jiřinka měla mnohé zajímavé duchovní zážitky, což naši čtenáři jistě na našich stránkách nacházejí. Ale vedle toho byla velmi pracovitá, obětavá a vlastenecká. Poznala jsem ji hned po roce 1989, kdy s manželem Edmundem jezdili z USA do staré vlasti. Vždy navštívila naši redakci s pozdravem, s milými slovy, úsměvem a s příspěvkem na naši činnost. Měla jsem ji ráda od první chvíle. Když jsem ji před dvěma lety navštívila v Kalifornii, říkala, že už by se ráda odebrala do jiné dimenze. Ale ukázala mi rozepsanou knížku. Přesvědčovala jsem jí, že by ji měla dopsat. Bylo to moc hezké setkání. Kdo chcete víc vědět o této úžasné ženě, přečtěte si moji knížku Všechny moje Ameriky I. Cali. Tam popisuji nejen dramatický odchod mladých manželů Teyrovských přes Šumavu, jejich těžké začátky a Austrálii i konečně odjezd do USA, kde se jim začalo víc dařit.

Její neteř Katka Dehningová dala ke své anglické vzpomínce na tetu fotografii u busty TGM. Při přenesení této busty z českého Sokola do sanfranciského parku před lety tancovala Jiřinka v českém kroji. Vlastně Sokolu zůstala věrná až do konce svého života. A tak také připojím fotografii, kde je v kroji se svými dcerami. Je to jedna z posledních jejich fotografií z roku 2014.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012