Říše středu

Jeden z deseti TOP předmětů Národního muzea uvidíte na výstavě Říše středu v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v Praze (do 30. září 2016). Jimi se Národní muzeum řadí mezi muzejní světovou špičku.
Výstava vzácných předmětů výhradně ze sbírek Náprstkova muzea, mnohých vystavených poprvé, představuje málo známé období dějin Číny. Tisíc let od 3. století n. l. do závěru dynastie Ming na počátku 17. století, kdy se čínská společnost a kultura velmi měnila. Především díky obchodním kontaktům s blízkými i vzdálenými zeměmi.
K vidění je jeden z nejvzácnějších předmětů Národního muzea – skulptura bodhisattvy Soucitu, jež vyniká nádherným zpracováním v porovnání s jinými tohoto typu. Můžeme obdivovat i unkátní desetimetrový svitkový obraz zachycující život v čínském idealizovaném městě s řekou. Hrobové figurky koní s povozy. Různé typy lidí od krásných dam po úředníky a vojáky. Zdobené nádoby z porcelánu, který k čínským vynálezem. Připraven je také bohatý doprovodný program.
Prostřednictvím předmětů můžeme objevovat linii kontaktů s blízkými i vzdálenými oblastmi, linii vývoje společnosti, technologického vývoje keramiky a porcelánu a linii buddhismu, který - jako jediný z těchto hlavních myšlenkových proudů v Číně - je cizího původu. Linii vývoje společnosti zastupují dva rozměrné svitkové obrazy. Deset metrů dlouhý svitek Klid a mír na řece je pozdější kopií malby z přelomu 11. a 12. století. Detailně zachycuje pulzující obchodní město. Pětimetrový svitek Jaro v paláci Chanů zobrazuje zábavy dvorské společnosti. Tento svitek je pozdější kopií malby z přelomu 15. a 16. století.
První část výstavy představuje éru třetího až desátého století. Kdy šest dynastií (220 - 589) představovalo velmi dramatické období politických zvratů a válečných konfliktů. Kdy dynastie Tchang (618 - 907) byla považována za jeden z vrcholů Číny a zlatý věk kultury. Seznamuje s Hedvábnou stezkou a jejím vlivem na kulturu a společnost Číny. Kromě detailně propracované skulptury bodhisattvy soucitu lze obdivovat hrobové figury lidí. Zvířat a vozů představujících život vládnoucích vrstev i roli ve společnosti. Buddhistickou plastiku reflektující příchod buddhismu do Číny. Ukázky glazované keramiky dokumentující technologický vývoj k výrobě porcelánu. Druhá část se věnuje desátému až čtrnáctému století, se zaměřením na příchod Mongolů na čínské území ve 13. století. Kdy dynastie Sung (960 - 1279) dala území prosperitu i klid, i když za soustavného tlaku cizích etnik ze severu a západu Číny. Kdy následná dynastie Juan (1271 - 1368) tvořila již součást rozsáhlé mongolské říše. A kdy mongolská dynastie ovládla čínské území a politická stabilita rozsáhlé mongolské říše tedy podporovala obchod mezi Čínou, střední Asií a Západem. Poslední část seznamuje návštěvníky s obdobím 14. až počátku 17. století. To už je Čína mocnou říší za dynastie Ming (1368–1644) s jejími obchodními a diplomatickými kontakty nejen s asijskými zeměmi, ale i s celou Evropou. Právě obchod dokumentuje výběr exportního porcelánu. Včetně misky nalezené při archeologických výzkumech v Praze, která pochází z počátku 17. století. Bronzové plastiky bodhisattvů navazují na dřevěné a kamenné buddhistické plastiky z první části výstavy.
K výstavě probíhá bohatý doprovodný program. Přednášky a dílny s velmi zajímavými tématy. Pro děti speciální linka s kresleným průvodcem seznamuje s historickými fakty a životem Číny. Mobilní průvodce se zajímavými web odkazy a ukázkami. Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice.
Více na www.nm.cz a www.muzeum3000.cz.
Obdivujte krásu výstavy Říše středu!
Olga Szymanská
Obrázek: Bódhisattva Kuan-jin. Dynastie Tchang až Sung, archiv NM
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad