Zemřela fotografka Helena Kupčíková

Mirek Seifert 11 2015 Aktuality česky

 

Když jsem letos v létě připravoval článek do nového Českého kalendáře o dvacátém výročí návštěvy královny Alžběty II. v Česku, potřeboval jsem k němu nějaké dobové fotografie. Obvolal jsem pár spřízněných kamarádů-fotografů (včetně dnes veleuznávaného Karla Cudlína), ale nikdo z této události neměl žádný materiál. Až můj bývalý kolega z Brněnského večerníku, pan Luboš Stehlík, mne nasměroval na fotografku Helenu Kupčíkovou, která prý tehdy u "toho" byla. Tak jsem jí na ústředí Syndikátu novinářů v Brně, kde sídlila (a jehož místopředsedkyní byla) napsal mejl s prosbou o poskytnutí nějaké fotografie, a mile mne překvapila její okamžitá a poztivní reakce. Během pád dnů jsme sešli a já jsem strávil s p. Kupčíkovou skoro dvě hodiny prohlížením jejího bohatého archívu a nakonec jsme vybrali tři fotografie s královnou při její návštěvě Brna (březen 1996), které redakci zdarma věnovala.

Těšil jsem se, že jí brzy přinesu výtisk Českého kalendáře na rok 2016 s článkem a její fotografií, ale osud bohužel rozhodl jinak.

V sobotu 7. listopadu nás  paní Helena navždy opustila a odešla do fotografického nebe (pokud tedy existuje nebe pro muzikanty či herce, proč by nemohlo být i pro fotografy, že?).Protože nebyla širší veřejnosti tolik známá, rád bych připomněl alespoň pár momentů z jejího života.

Tak tedy: malá Helenka se narodila manželům Marii a Michalu Patassyovým v obci Dolný Bar (okres Dunajská Streda) 6. srpna před více jak dvaasedmdesáti lety. V Popradu se vyučila fotografkou  a toto řemeslo, které je i uměním, se stalo jejím celoživotním povoláním, ba přímo posláním. Vybavená školní praxí ve fotoateliérech a zkušeností z rentgenové laboratoře v jedné z bratislavských nemocnic, zakotvila na čas  v Československé tiskové kanceláři ve slovenském hlavním městě. Poté se provdala na Moravu, kde se rozhodla zůstat, a po několikaměsíční práci na veletržím výstavišti získala  místo v redakci brněnské ČTK. Odtud vedla její cesta do redakce deníku Rovnost, kde setrvala celých 17 let. Poté se stala oficiální fotografkou magistrátu města Brna. Její profesionální fotoreportérská práce byla mnohokrát oceněna v různých soutěžích, a jednu cenu si odnesl právě i snímek královny Alžběty II. Kromě Její Výsosti fotila mj. i jejího syna, prince Charlese a princeznu Dianu (ale také různé "papaláše" z dob minulého režimu, Brežněvem počínaje a Miloušem Jakešem konče).

Ze svého archivu plánovala vybrat ty nejlepší fotografie a vydat z nich knihu, k jejíž realizaci už asi nedojde. Ale snad vyjde příští rok v březnu alespoň již k tisku připravená kniha o návštěvě královny Alžběty (nakl. Šimon Ryšavý) - byla by velká škoda, kdyby tyto unikátní fotografie zůstaly navěky už někde v jejím šuplíku (či počítači)...

V posledních letech se paní Kupčíková uchýlila do městysu Pozořice kousek od Brna, kde bude mít také koncem tohoto týdne pohřeb. Věřme, že si si v řadách svých předchůdců a kolegů (Josef Sudek, František Drtikol, Miroslav Tichý či Anna Fárová) najde své čestné místo a že nás její fotografie i po létech budou těšit a připomínat doby (nejen) minulé.

Miroslav Seifert

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012