Tomáš Víšek boduje na klavírních soutěžích i u posluchačů

Maf 11 2015 Kultura česky

A také zve na koncert v úterý 10. 11. v Praze

 

Pianista Tomáš Víšek, kterého znáte z několika akcí pro Mezinárodní český klub, opět bodoval v mezinárodních soutěžích – a to hned dvakrát. Gratulujeme!

Sama jsem měla možnost slyšet v červnu jeho skvělé podání virtuosní Listzovy skladby Tarantela, ale i dalších. Tehdy si zcela podmanil početné vědecké i další publikum na doprovodném koncertě pořádaném k přednáškám předních světových fyziků v Praze.

 

Nyní se dozvídáme, že Tomáš Víšek získal 1. cenu (ještě spolu s dalšími dvěma umělci) v 15. ročníku klavírní soutěže pořádané v Litvě, Druskininkai. Soutěž nese název "Music Without Limits", tedy podobný našemu nepravidelnému cyklu Hudba bez hranic..

 

Tomáš Víšek píše mj. toto…  Soutěžící byli v drtivé většině z bývalých svazových republik a z Polska, ovšem jednotlivci přijeli i z dalších zemí, i z USA, pouze se neúčastnili Asiaté. (V obdobném poměru bylo i složení poroty.) Soutěžilo se v řadě kategorií: koncerty s orchestrem, komorní hra i kategorie jazzu, v mé kategorii nad 26 let bez omezení věku bylo 10 soutěžících. Hrál jsem (povinnou skladbu litevského skladatele) M. K. Čiurlionise: 3 preludia op. 20, F. Chopina: Scherzo h-moll, F. Liszta: Tarantelu a "Venezia e Napoli" a J. Ježka: Bugatti-Step. Ten jsem hrál i na koncertě vítězů a zde měl asi největší úspěch ze všech. Takže, ani česká hudba v skladatelské sféře se zde neztratila...

 

A dále píše. …“Bylo to tam velezajímavé - a bylo i krásné poznat údajně nejhistoričtější a nejlázeňštější město Litvy (které tady přitom prakticky nikdo nezná) i být přímo v kontaktu s uměním nejvýznamnějšího pobaltského umělce, stejným dílem malíře jako skladatele, předčasně zesnulého Mikolajuse Konstantinise (1875-1911).

 

Nedosti na tom, zanedlouho byla nahrávka Tomáše Víška 9. uherská rapsodie "Pešťský karneval" oceněna 1. cenou na  soutěži "Grand Prize Virtuoso".

My ale máme k dispozici jinou nahrávku, nejnovější CD Tomáše Víška vydané Radioservisem, Czech modern piano Miniatures, tedy České moderní klavírní miniatury. Najdete na něm skladby Pavla Trojana, Iši Krejčího, Dalibora Vačkáře, Václava Smetáčka, Františka Bartoše, ale také dirigenta Václava Talicha a Luboše Fišera. Tomáš Víšek zde opět dostává pověsti umělce, který se rád věnuje moderní tvorbě a má pro ni výrazné cítění.

A nakonec pozvánka na koncert: výběr z těchto a dalších velmi dobře poslouchatelných skladeb 20. století zazní v podání Tomáše Víška v úterý 10. 11. Hraje u sv. Vavřince v Hellichově ulici 18 v Praze. Vstupné dobrovolné, jste zváni a vítáni.

Koncert je doplněn minivýstavou právě onoho litevského malíře Čiurlionise.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012