Tomáš Víšek boduje na klavírních soutěžích i u posluchačů

A také zve na koncert v úterý 10. 11. v Praze
Pianista Tomáš Víšek, kterého znáte z několika akcí pro Mezinárodní český klub, opět bodoval v mezinárodních soutěžích – a to hned dvakrát. Gratulujeme!
Sama jsem měla možnost slyšet v červnu jeho skvělé podání virtuosní Listzovy skladby Tarantela, ale i dalších. Tehdy si zcela podmanil početné vědecké i další publikum na doprovodném koncertě pořádaném k přednáškám předních světových fyziků v Praze.
Nyní se dozvídáme, že Tomáš Víšek získal 1. cenu (ještě spolu s dalšími dvěma umělci) v 15. ročníku klavírní soutěže pořádané v Litvě, Druskininkai. Soutěž nese název "Music Without Limits", tedy podobný našemu nepravidelnému cyklu Hudba bez hranic..
Tomáš Víšek píše mj. toto… Soutěžící byli v drtivé většině z bývalých svazových republik a z Polska, ovšem jednotlivci přijeli i z dalších zemí, i z USA, pouze se neúčastnili Asiaté. (V obdobném poměru bylo i složení poroty.) Soutěžilo se v řadě kategorií: koncerty s orchestrem, komorní hra i kategorie jazzu, v mé kategorii nad 26 let bez omezení věku bylo 10 soutěžících. Hrál jsem (povinnou skladbu litevského skladatele) M. K. Čiurlionise: 3 preludia op. 20, F. Chopina: Scherzo h-moll, F. Liszta: Tarantelu a "Venezia e Napoli" a J. Ježka: Bugatti-Step. Ten jsem hrál i na koncertě vítězů a zde měl asi největší úspěch ze všech. Takže, ani česká hudba v skladatelské sféře se zde neztratila...
A dále píše. …“Bylo to tam velezajímavé - a bylo i krásné poznat údajně nejhistoričtější a nejlázeňštější město Litvy (které tady přitom prakticky nikdo nezná) i být přímo v kontaktu s uměním nejvýznamnějšího pobaltského umělce, stejným dílem malíře jako skladatele, předčasně zesnulého Mikolajuse Konstantinise (1875-1911).
Nedosti na tom, zanedlouho byla nahrávka Tomáše Víška 9. uherská rapsodie "Pešťský karneval" oceněna 1. cenou na soutěži "Grand Prize Virtuoso".
My ale máme k dispozici jinou nahrávku, nejnovější CD Tomáše Víška vydané Radioservisem, Czech modern piano Miniatures, tedy České moderní klavírní miniatury. Najdete na něm skladby Pavla Trojana, Iši Krejčího, Dalibora Vačkáře, Václava Smetáčka, Františka Bartoše, ale také dirigenta Václava Talicha a Luboše Fišera. Tomáš Víšek zde opět dostává pověsti umělce, který se rád věnuje moderní tvorbě a má pro ni výrazné cítění.
A nakonec pozvánka na koncert: výběr z těchto a dalších velmi dobře poslouchatelných skladeb 20. století zazní v podání Tomáše Víška v úterý 10. 11. Hraje u sv. Vavřince v Hellichově ulici 18 v Praze. Vstupné dobrovolné, jste zváni a vítáni.
Koncert je doplněn minivýstavou právě onoho litevského malíře Čiurlionise.
Maf
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad