Stalo se v říjnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 11 2015 Aktuality česky

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil zahájení 70. zasedání OSN. Z Česka tam přijel i předseda vlády Bohuslav Sobotka, vicepremiér Bělobrádek a ministři Šlechtová a Zaorálek. V tu dobu bylo v New Yorku tolik významných osobností, že oficiální i zákulisní jednání šuměla pod střechami budov ve dne v noci. Zeman u řečnického pultu promluvil o nebezpečí terorismu. Anglicky, bez papíru a celých 12 minut. Dokonce si dovezl fotku s manželi Obamovými. To se Klausovi nikdy nepovedlo, snímeček s americkým prezidentem!

 

Akce „Vyznamenávání na pražském hradě u příležitosti založení republiky 28. října” bylo opět napínavé: koho z věrných si pan prezident letos vybere? Kterýpak jeho domácí mazlíček dostane řád, který si nezaslouží? Miloš Zeman nezklamal: byl to František Ringo Čech, Ladislav Štaidl a bývalý člen ÚV KSČ a nyní podnikatel Miroslav Toman. Jistě jste sledovali v televizi nebo četli v novinách jména oceněných. Někteří si zaslouží naši úctu, jiná jsou diskutabilní. Tito tři však místo medaile Za zásluhy spíš zaslouží řád Za hroší kůži. Škoda, že ji pan prezident nemůže udělit taky sám sobě.

 

Karel Schwarzenberg oznámil, že už nebude kandidovat na funkci předsedy TOP 09. O šéfovské místo se bude na listopadovém volebním sněmu ucházet dosavadní místopředseda a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek! Čekají nás ještě ostřejší výpady vůči ministru financí Andreji Babišovi? Slovní - to už snad ani nejde, takže dojde na boj muže proti muži? Je v budově Parlamentu dost velká ošetřovna?

 

Velký odpor vyvolalo i v oficiálních kruzích rozhodnutí norské vlády, že Eva Machálková ztratí oba své syny: Davida a Denise. Byli odebráni z rodiny, kde se otec s matkou tvrdě hádali, údajné násilí však nebylo prokázáno.

 

Václav Klaus se opět snaží připomenout: navrhuje referendum o přijímání uprchlíků. Kdyby se ho nepodařilo prosadit (údajně rozeslal 16 dopisů důležitým lidem), jistě vymyslí něco dalšího. Jen když se jeho fotka dostane do novin - jinak by jeho Institut v zámečku na Hanspaulce neměl smysl!

 

Na pražském magistrátě se rvou politici o moc. Padl radní za Trojkoalici Matěj Stropnický, na oplátku byla odvolána Irena Ropková, pak Hana Nováková a Michal Hašek. Každý pomlouvá každého - v Praze jde fakt o velké peníze! Např. šéfka pražské ANO Radmila Kleslová přišla nejen o stranickou funkci, ale také o statisícové odměny měsíčně za „poradenství” v několika firmách. Primátorka Adriana Krnáčová měla víc politické síly! Ovšem, paní Kleslová dál zůstává starostkou Prahy 10.

 

Řád britského impéria dostal z rukou královny Alžběty II. romský strážce pořádku Petr Torák. Naši zemi opustil před 16 lety po rasistickém útoku v Liberci. V Británii se věnuje práci s českými a slovenskými romskými přistěhovalci.

 

Evropa se dál pere s migrační krizí. V říjnu sem přišlo 218 tisíc lidí! Nelze je vrátit, protože je žádná země nechce přijmout zpět ani jen na tranzit. V těchto dnech je veřejností nejlíp přijímán plán na posílání peněz do krizových míst. Tam by ovšem byly obrovské problémy s rozdělováním a Evropa by navíc získala pověst bohatého území, které neví co s penězi.

 

Ředitel pražské základní školy Miroslav Koranda dal při hodině matematiky pohlavek drzému klukovi. Ten si postěžoval rodičům a výsledkem bylo, že ředitel se zhroutil, bere antidepresiva a provokatér se stal hrdinou stejně smýšlejících (a chovajících se ) výrostků. Pan Koranda rezignoval, přestože měl podporu kolegů, ministryně školství i neznámých lidí.

 

Zpěvák Karel Gott je v nemocnici. Zpočátku se mluvilo o tom, že měl problémy se srdcem a okamžitě po příjezdu ho operoval prof. Pirk. Za dva dny přišly zvěsti, že měl náhlou příhodu břišní. Nikdo nic nevěděl určitě. (Teprve 2. listopadu vydala Gottova tisková mluvčí zprávu, že zpěvák má rakovinu mízních uzlin.)

 

Tolikrát jsem se vysmívala problémům kolem tunelu Blanka, až jsem se dočkala. Byl otevřen a možná ze zvědavosti jím denně projede na 70 tisíc aut! Až se situace uklidní, mělo by to být asi 45 tisíc. Je ovšem pravda, že se zatím ještě dodělávají některé ulice kolem a velké problémy jsou také v ulicích kolem dejvického „Kulaťáku”. Takže Blanka je dál někým chválena a někým proklínaná. Jóó Blanka - ta nezklame!

 

Noviny psaly o nedostatku uhlí. Nikoho v horkém létě totiž nenapadlo si je do baráku objednat - a najednou jsou sklady vyprodány! Jak překvapivé!

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: bylo velké sucho - proto jsou jablka, hrušky a další ovoce menší. Takže se nedostanou na trh. Ale: mají hodně cukru a díky suchu je ani nenapadly plísně. Takže pálenice jedou na plno a dobrého alkoholu bude dost. Snažně vás ale prosím - nevěřte, že si množstvím velkých panáků pálenky vyženete z hlavy jiné (tj. politické) velké panáky! Z nich nás bolí hlava každý den a když se do toho ještě vloží tiskový mluvka č. 1, tak ten největší panák duní  jako parní válec.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012