A nad námi plá rudá vlajka čistá...

Venda Šebrlová 9 2015 Aktuality česky

 

 

Tento verš si pamatuji ze školy, kde jsme povinně četli sbírku básní z roku 1952, kterými čeští autoři oslavovali rudou vlajku jako nehynoucí symbol boje proti útisku atd. atd. Když zavlály nad český Hradem obrovské rudé trenýrky, tak jsem tady nebyla. O skandálu jsem se dozvěděla ve Švýcarsku z internetu. Českého internetu...

 


Především to lidé většinou chápali jako zesměšnění (ne)váženého pana prezidenta. Pro ty, kteří nepamatují na jeho letošní prázdniny,  připomínám: Miloš Zeman se před kamerami producíroval v obřích pestře modrých trenclích. Kdo by nezavzpomínal?

 

Oficiálním důvodem činu členů skupiny Ztohoven bylo připomenout, že 2.-4. října se v Praze koná Hacker Congress Paralelní Polis 2015. Pravda je, že to nebyla příprava na teroristický útok, jak to někteří politici prezentovali - ale střet slušnosti a úcty k národnímu symbolu a práva na svobodu projevu. Člen skupiny Ztohoven Petr Žilka prohlásil, že jsme demokratický stát a je jasné, že občas někdo vyleze na střechu a vyvěsí trenýrky. Zeman aktéry pátečního činu označil za blbečky.

 

Obě skupiny mají svou pravdu. Rudé trencle nejsou výbušnina a máme samozřejmě právo na svobodu projevu. Nemáme ale právo si zas až tak urputně dělat srandu z prezidentské vlajky. (I když jsme měli i prezidenta, kterého by symbolizovala katovská oprátka ... nebo úsměšně stažené rty nad jiným (než vlastním) názorem. Miloš Zeman je a bude trenýrkový prezident.

 

Bohužel je možné, že vstoupí i do další prezidentské volby jako kandidát „dolních deseti milionů”. Budou ho volit ti, kteří  nosí trenýrky a je jim jedno, co si ostatní myslí. Nejen o trenýrkach!

 

 

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012