Červená – modrá – bílá

Martina Fialková 9 2015 Naši ve světě česky

Mladá česká móda v Miláně

Italské Miláno udává spolu s Paříží módní trendy Evropě. Exkluzívní značky jsou tu doma, v milánských ulicích také vidíte mnohem elegantněji oblečené ženy i muže všeho věku i vrstev než jsme zvyklí odjinud, a tím myslím nejen Prahu. Průnik české módy do této evropské Mekky je proto třeba vždy hodnotit kladně, a to i když jde o módu teprve „studentskou“.

Právě takový průnik se podařil studentům Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní z Prahy 7. Je to jediná škola svého druhu v Praze a jedna z několika málo v republice, kterou zvládnou dostudovat opravdu jen ti nejlepší. A to byli právě ti studenti – či spíše ve většině studentky – kteří dostali příležitost vytvořit módní kolekci, kterou předvedou v Miláně – jednak na EXPO v českém pavilonu, a také v prostorách Českého centra. A protože počasí přálo, odehrávala se módní přehlídka na jeho zahradě a místo po předváděcím mole se modelky – studentky (i studenti) procházeli po dlažbě kolem zdejšího bazénu. Pro několik desítek italských i českých návštěvníků to byla příjemná a velice zajímavá podívaná, během které ocenili nejen nápadité modely a krásné modelky, v mnoha případech samotné autorky předváděných modelů, ale i jejich zaujetí pro co nejlepší organizaci celé akce. Její příprava totiž, pochopitelně s nutnou podporou zkušených, ležela také na studentech. A to znamená celou řadu úkonů a prací, které je třeba zkoordinovat a precizně zvládnout.

Jak vysvětloval jejich průvodce, zkušený pedagog, akademický malíř Česlav Jaroš, studenti se v této prestižní škole učí nejen oděvy navrhovat, šít či spolupracovat s výrobou, ale připravují se i na nutnost zvládnout realizaci, ekonomiku i propagaci akce jakéhokoli druhu, souvisejícího s jejich prací, tedy být sám sobě manažerem. A že se to vyplatí, když dostanou příležitost předvést svoji práci právě třeba v zahraničí, jako zde v Miláně, se už mnohokrát prokázalo. Přijdou-li na takovou přehlídku i lidé z oboru, může to pro studenty znamenat velmi zajímavou příležitost. A popravdě – uspořádat přehlídku si samostatně málokdo z nich později může dovolit. Proto je třeba možnosti, které mají v době studia na škole, náležitě využít.

A že byla v Miláně využita, o tom svědčilo množství i zájem přihlížejících, a to i z podobně zaměřené milánské školy. Publikum tleskalo nejen nápaditým modelům, ale i občasnému méně jistému kroku po červeném koberci vedoucím k dlážděné ploše přes nerovný trávník, po kterém se v převysokých podpatcích dívkám opravdu špatně chodilo. Všechny to ale zvládly s bravurou a elegancí.

Kolekce nevznikala jen tak libovolně, jejím tématem byla tradice. Proto všechny předváděné modely byly v národních barvách – červené, modré a bílé, nebo jejich kombinacích, a některé znatelně nesly i folklorní prvky – výšivku, ornament nebo charakteristický střih některé části oděvu. A jako první - a pak znovu na závěr, vykročila symbolicky na červený koberec dvojice ve skutečném kroji.

České centrum v Miláně bylo pro přehlídku velice přívětivým prostředím. Jeho ředitelka, paní Radka Neumannová, která spolu se zdejším honorárním konzulem akci pomohla zrealizovat, mohla být – stejně jako všichni návštěvníci i sami účastníci – spokojená. A to je čekalo mnohonásobně větší publikum o dva dny pozdeji na Expo...Co přát studentům z Prahy na závěr? Aby se jim dařilo nejen v Miláně, ale třeba i v té Paříži, a aby jejich práce zaujala krom toho i doma. Já sama bych si mezi předváděnými modely mohla vybrat hned několik kousků… A nemusíme přece eleganci vídat jenom v cizích městech a na molech módních přehlídek. Slušela by i pražským ulicím, kde ji občas pohledat…

 

Martina Fialková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012