Juraj Herz

Venda Šebrlová 9 2015 Knihy česky

 

 

Autopsie

(pitva režiséra)

 

Připomínám, že autopsie znamená pitva - ohledání těla za účelem studijním, diagnostickým nebo soudním, v tomto případě na vlastní oči. Kniha slovutného režiséra (podle jeho vlastních slov) ani neměla vzniknout. Přemluvil jej jeho přítel a spoluautor Jan Drbohlav, který zapisoval diktované vzpomínky.

„Nebýt jeho, nikdy bych tu knihu nedělal. Psali jsme u mě, dali jsme si panáka a pak kafe... Jsem dost nemilosrdný, i vůči těm, kteří jsou mrtví, kdo byl hajzl, je po smrti taky. Přesto jsem se vyhnul soukromým věcem, to by bylo další objemná kniha - pro mládež nad 21 let!” Když utichl huronský smích, dodal: „ Možná napíšu před smrtí dodatek...”.

V knížce je 430 fotografií, je faktograficky dotažená do konce,  obsahuje kompletní filmografii a jmenný rejstřík. Zaznamenává dokonale jeho činnost i na divadle a také ve filmu jako herce (ne Herze). A samozřejmě, je tam spousta příběhů z doby, které nás všechny tak poznamenaly!

Na dotaz, co by na svých filmech měnil, odpověděl: „Proto je ta kniha, dívejte se i na to, co tam není.” A na mou otázku, jak to dokázal, že nezabil bolševického ústředního dramaturga Barrandova (1969-1987) Ludvíka Tomana, odpověděl: „Protože bych byl zavřený a on mi nestál za to. Ale byl to syčák, který zničil kus české kinematografie!”.

Juraji Herzovi je 81 let. Je tak plný života, jako by mu bylo o dvacet méně. Takže jen doufám, že se mu splní (zatím poslední) sen: natočit thriller, ke kterému má scénář, ale chybí producent. Na křtu své knihy nezapřel svou profesi režiséra: dirigoval houf profesionálních i amatérských fotografů, před začátkem se kolem něj ozýval křik a smích. Když šel s Janem Drbohlavem ke stolku s mikrofony, museli mu pánové z redakce prorážet cestu mezi fanoušky.

Vydala Mladá fronta

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012