Představení krajanské tiskoviny

Lada Topinková 9 2015 Naši ve světě česky

NOVÝ DOMOV

 

vydává Masaryk Memorial Institute, Inc., založený v roce 1950, mající za cíl udržovat české a slovenské kulturní tradice a obohacovat život kanadské veřejnosti.

 

Vychází v tištěné podobě každý třetí týden, konkrétně jsem měla v ruce č. 4/2015.

 

Tato tiskovina byla vybrána Národní knihovnou ČR jako součást České národní bibliografie a katalogu NK ČR, je nositelem Masarykovy ceny udělené ČSSK v Kanadě v roce 2007 a laureátem ceny MZV ČR GRATIAS AGIT z roku 2013.

 

Články o aktuálním dění – o uvedení nového velvyslance ČR v Kanadě, o předání Pamětní stříbrné medaile Jana Masaryka prezidentce Sokola Kanada A. Janoušové, o problémech s vysíláním české televize Nova Vize v Torontu, střídají další zajímavé články, upoutávky na připravované akce, inzerce.

V rubrice paní šéfredaktorky Věry Kohoutové „Ke dni“ mě zaujal příspěvek prof. Dr. Josefa Skály, lékaře z Vancouveru a zakladatele Divadla za rohem.

Dále cituji: „Tak jsem zase dočetl nový číslo Nového domova od první do poslední řádečky.... Je neuvěřitelný, jak se naše civilizace nedokáže poučit a jak tedy hrůzně opakujeme ústupky z let před druhou světovou válkou, za který zaplatily milióny lidí smrtí a utrpením. .... Ten obrázek, kterým jsi ilustrovala vzpomínku na koncentráky, je hrůzná výstraha, která naneštěstí je už asi zbytečná. Stojíme jako civilizace a okraji propasti, která nemá obdobu, protože namísto pár desítek miliónů znacizovaných Němců máme před sebou půldruhý miliardy středověkejch barbarů posílenejch všemi vyvrhely aší vlastní společnosti a navíc je náš nepřítel rozlezlej po celým světě. ... A na křižáckou válku, která by jediná mohla zachovat zbytek našich životních hodnot pro příští generace, už dávno nemáme, a je na ni už desítky let stejně pozdě. Takže nezbejvá, než se zavřít na ten čas, kterej nám je ještě vymezen, do stále se zmenšujícího prostoru tý hrstičky blízkejch duší a srdcí. ... smutnej poustevník Josef.“

A na závěr jsem si vyluštila křížovku!

 

Webová stránka www.masaryktown.can

 

Kontakt:

Masaryk Memorial Institute Inc. 450 Scarborough Golf Club Road Toronto, Ontario M1G 1H1 Canada Tel.: (416) 439-4354 E-mail: office@masaryktown.ca, vera.toronto@gmail.com

 

S radostí a zalíbením se krajanským tiskem stále probírá

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012