Tuzexové pozdravy z Německa

9 2015 Ohlasy a názory česky

Milá Evo,

 

chci Ti jenom poděkovat za pěknou vzpomínku na TUZEX, se kterou se mi vybavily vzpomínky na mého strýce Reného Klapáče. Nikdy jsem v Tuzexu nenakupoval  - neměli jsme, tak jako Ty, marky a nebo bony.  Než napíši mé vzpomínky, co se mi vybavily, si  dovolím doplnit: V Praze nebyly jen ty dvě prodejny, ale bylo jich asi sedm. V Dlouhé ulici, v Krymské, ve Štěpánské a na rohu Spálené a Vodičkovy se prodávalo zahraniční oblečení. Zahraniční potraviny, včetně alkoholu a cigaret se prodávaly na Tylovém náměstí.

Já si hlavně pamatuji Tuzex v ulici Palackého, kam chodila nakupovat moje teta (sestra mé babičky) maminka českého kreslíře Reného Klapáče, který kreslil před 2. svět. válkou pro Čtyřlístek  známého psa Punťu  http://www.detske-casopisy.cz/17684/ . Můj strýc René pak někdy těsně po konci války vzal před komunisty do USA "roha". Se strýčkem jsem se sešel jenom jednou, když po letech přiletěl z Ameriky za maminkou. Pak už jsem s nim nikdy neviděl. Teta zemřela a on už neměl proč do Prahy jezdit. Co je zajímavé a já do dneska lituji, že jsem tenkrát o něm více nepátral - no zkrátka byl jsem tenkrát ještě nezkušený mladíček a nepovažoval jsem to pro mne za zajímavé. René měl překrásnou sestru, jak se jmenovala už nevím, jen si pamatuji její foto - byla to hvězda - a hrála párkrát ve filmu a ta zase emigrovala asi do Francie.

Ještě za života tety jsem poznal její nejlepší kamarádku jistou paní Stejskalovou, která mne po smrti tety "adoptovala" a stala se tak mojí tetou. Ta dobrá teta měla dva syny a ti po převratu 48 roce uletěli jako piloti na Západ a to mne tenkrát jako mladého antikomunistu fascinovalo. Rád jsem se stal jejím " adoptivním synovcem". Jak ten úlet provedli, už přesně nevím. Co si ale dobře pamatuji, to byl šikan senohrabských policajtů, když jsem s kamarády jezdil na její chatu. Teta byla totiž, pro útěk svých synů stále ostře sledována. Ale to by byla kapitola sama pro sebe.

Tak to vidíš, Evo, co způsobil Tvůj pěkný článek o Tuzexu. Děkuji moc za něj - oživila jsi mé vzpomínky na mládí.

 

Zdraví Tě Vašek z Kolína

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012