Stalo se v srpnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 9 2015 Aktuality česky

 

 

Situace s běženci se po celé Evropě prudce horší. Skoro mám pocit, že nic jiného není tak důležité, jako hádky politiků o řešení této krize. Vyhrotily se dva tábory -  zjednodušeně řečeno: pomáhat nebo posílat zpět. Jenže pomáhat statisícům běženců není otázka jen finanční, ale hlavně organizační. Navíc se čím dál víc objevují očitá svědectví o tom, že spousta lidí neutíká před válkou, ale za pohodlím. To především lidé z Balkánu, kde jim opravdu nehrozí smrt. Ale jak rozlišíte kdo je kdo, když nikdo nemá dokumenty (aby nemohl být poslán do rodné země) a nedomluvíte se s nimi? Všichni jsme vyděšeni smrtí běženců v chladírenském voze. Jenže 71 mrtvých v Rakousku je jen zlomeček lidí, kteří při útěku z domova (ať už z jakéhokoli důvodu) zahynou. Ještě pořád se s nimi potápějí lodi a převaděčům je srdečně jedno, kolik nešťastníků zemře. Peníze (většinou úspory celého rodinného klanu) samozřejmě inkasují předem! Ta situace je strašná - ale v Evropě jsou statisíce dobře placených politiků, takže by snad alespoň někteří mohli svůj drahocenný čas věnovat tomuto problému a hledat řešení. Které se zatím neobjevuje...

 

 

X Vzpomínali jsme na rok 1968 a po tolika letech nám stejně bylo smutno. Ještě pořád jsou však lidé, kteří vzpomínají na bratrskou pomoc. Naštěstí už mnoho bolševických funkcionářů nežije.

X Díky za rozumné rozhodnutí: při  důkladné rekonstrukci Národního muzea na Václavském náměstí zůstanou na dvou sloupech v průčelí budovy stopy po ostřelování sovětskými vojáky. Tenkrát jsem slyšela, že pokládali honosnou budovu za sídlo vlády a chtěli ji zničit. Na zdi bude také umístěna pamětní deska, text na ní vyšel z návrhů veřejnosti.

X Úřad na ochranu osobních údajů povede vynikající právnička Ivana Janů. Vystřídá tak politika ODS Igora Němce, který v roce 2002 (ve funkci primátora) pár hodin před zatopením Prahy obří povodní prohlásil situaci za „nadmíru výtečnou”. Stejně znalecky si vedl i ve funkci šéfa Úřadu - jenže strana se o něj přece musela postarat! A teď mu zase bude hledat faru...

X Miliardář Zdeněk Bakala prodal britskému fondu Round Hill Capital 40 tisíc bytů, které koupil od ostravské OKD. Dosavadní nájemníci doufali v předkupní právo za netržních podmínek. Zatím bydlí...

X Madona z Veveří je nádherný obraz ze 14. století. Před dvěma lety o její navrácení požádala v rámci církevních restitucí farnost ve Veverské Bitýšce. Rozsudek soudu je pravomocný. Co však bude dál?

X Na česko-německých hranicích bují trh s pervitinem. Vietnamské tržnice mají báječné kšefty. Ovšem, nejsme v tom sami: Asijci např. drží v rukách trh s hašišem a konopím v Londýně.

X V Praze se dál táhne spor mezi primátorkou Adriana Krnáčovou (ANO) a její náměstkem Matějem Stropnickým (Zelení). Jedná se o důležitý dokument, který určuje, co se smí v hlavním městě stavět. Stropnický na něm pracoval půl roku a pak byl označen za neschopného! Křeslo se ovšem houpe kvůli neschopnosti komunikovat s lidmi i médii také s paní Krnáčovou.

X V Záluží u Mostu je chemická továrna Unipetrol a v ní došlo ke dvěma výbuchům a obřímu požáru. V továrně bylo nefunkční chlazení. Evakuováni byli lidé v okruhu jednoho kilometru.

X V pražských Vysočanech hořela jedna z obřích hal bývalého areálu ČKD. Byly tam uskladněny tuny padělaného oblečení a elektroniky z Asie, které se prodávají ve vietnamských tržnicích. Mohutný černý kouř byl vidět ze všech koutů Prahy, ale naštěstí nebyl toxický.

X Snad už byl vyřešen problém zadlužených Klokánků, zařízení pro ohrožené děti. Ministr financí jim chtěl dát mimořádnou dotaci 30 milionů korun, proti se postavili ministr pro lidská práva a ministryně práce a sociálních věcí!! Fond ohrožených dětí začal prodávat domy a předávat děti do státních zařízení... Nakonec pomohli dárci a díky tomu státní dotace už nejsou blokovány!

X Kolem České pošty je dusno. Jedná se o milionové úplatky pro ministra vnitra Milana Chovance

X Padající kurz ruského rublu postihl Karlovy Vary. Toto „největší ruské město v Česku” začali opouštět Rusové, kteří teď mají hluboko do kapsy. Je jich méně skoro o 40%! Město chce znovu přilákat Němce a doufá v pobyty Číňanů.

X Na nás jsou všechny zákazy krátké! Sotva se podařilo probojovat omezení hazardu, které bude platit od ledna příštího roku, majitelé heren jsou v pohodě. Nasadili „kvízomaty”, což prý nejsou hrací automaty, ale při mačkaní čudlíku jde o vědomostní soutěže! Už jsme však viděli ve zprávách hráče, kteří jako dřív jen mačkají knoflíky a nějaké otázky je nezajímají. Nečtou je. Takže v pohodě prohrají tisícovku a vyhrají třicet korun.

X Špičkoví atleti v letech 2001 až 2012 s největší pravděpodobností dopovali! Týká se to asi 800 sportovců, především běžců a desetibojařů. Možná je to jen senzace letních měsíců... A jestli ne?

X Stydím se, že ji musím připomínat. Ale politická figurka Jana Bobošíková, která už kandidovala na všechny funkce (mj. na prezidentku, ředitelku televize a ředitelku rozhlasu) a za různé politické strany, se stala předsedkyní místní organizace Svazu bojovníků za svobodu v Lidicích! Na protest proti ní vystoupily z organizace tři ženy, poslední svědkyně při likvidace vesnice. Nechtějí mít s touto ženskou nic společného. Nevíte, která organizace je ještě volná? Co já vím, tak ještě nekandidovala za svaz krematorií či milovníků čerstvých housek.

X Tradiční dobrá zpráva na konec: údajně má být pražský tunel Blanka otevřen 23. září. Ano, tohoto roku!! Zatím na několikaletý zkušební provoz (obejde se tak problém s kolaudací)! Na některých hradech mají Bílou paní, která bloudí a straší náhodné návštěvníky.  Kdyby tunel byl Bílá paní Blanka (opravdová, nejen pro pražský magistrát!), tak by místo šatů byla omotána nefunkčními kabely a na hlavě by místo naškrobeného čepce nosila rozdrolený plát betonu. V ruce by místo svíčky či květiny držela bič!! Na všechny, kteří vymysleli a podepsali rozporuplné smlouvy, které se dají obcházet. Na podnikové právníky, co zpochybňují či obhajují podle potřeb klienta kvalitu práce za 37 miliard  korun! Ne, že by ostatní dopravní problémy nebyly - dálnice i rychlostní silnice jsou pořád do kola flikované koláči asfaltu či betonu. Ale Blanka ztělesňuje neschopnost politiků vzít dodavatele po krkem - a držet je tak dlouho, dokud nepřijde Bílá paní a nezmlátí je bičem!

 

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012