Pamatujete? - Tuzex

Eva Střížovská 8 2015 Ostatní česky

 

 

Moje dceruška asi ve čtrnácti letech začala šílet. Nutně potřebovala texasky neboli džíny. - Všechny holky ze třídy už je mají, sdělovala rozhořčeně..- Dobře, ale až si opravíš tu čtyřku z matematiky, řekla jsem a  přemýšlela, kde seženu tuzexové bony, pokud si ji opravdu opraví. V přepočtu stály ty kovbojské kalhoty asi 500 korun. To bylo v době, kdy jsem vydělávala asi 1100 Kč měsíčně, docela dost peněz. Nevím už, jestli si čtyřku opravila, jen si pamatuji, že kvůli džínám byl u nás doma velký poprask.

Vyhazovala jsem nedávno staré papíry do sběru a ejhle, padl mi do ruky ceník tuzexového zboží. Připomeňme si:

Automobil Škoda 105L 12400,- TK nebo 2067,00 USD

Škoda 120 L   13300 TK nebo 2217 USD

V Tuzexu se daly koupit také vozy značka Lada či Ford Escort, Ford Sierra, Fiat UNO Combi, také televizory Color , Sonny, Toshiba, Tesla Color, Tesla Oravan, rádia značky Toshiba, Aiwa, Panasonic, ledničky Zanussi, Electrolux, Calex, pračky značek Philco, Candy, Tamat, Tatramat, kávovar, holicí strojek aj., což se nedalo tehdy koupit normálně v obchodu.

Tuzex také nabízel dárkové balíčky. Například:

Pro děti: Dovážená čokoláda, dovážené žvýkačky, cukrové píšťalky, luxusní oříšky, čokoládové vajíčko s hračkou, broskve v konzervě, drink Fanta, apod..

Pro dámy:

Likérový sen - ovoce v konzervě

káva od Meinla

nescafé Nestle Gold

čaj Earl Grey

čokoládový finský dezert Panda

Slané oříšky

Španělské víno Malaga

apod.

Pro rodiny:

čaj Earl Grey

tuzexová káva

holandské kakao

Pražská šunka

Franfurtské párky

ančovičky

konzerva broskve

citronový čaj

Heinz kečup

olivový olej

americké cigatrety

Vermut apod.

Pro seniory:

podobné jako pro rodinu, ale navíc Becherovka

Prodejna Tuzexu byla v Panské ulici, později přibyla i další v Holešovicích A co to byly tuzexové poukázky neboli bony? Když někdo z ČSSR pracoval v zahraničí a dostal za to tzv. valuty (dolary, marky, franky apod.) odevzdal je bance a ta mu vydala bony. Pak už běžel do Tuzexu vystát frontu a koupit si třeba ty džíny.

Před a kolem Tuzexu postávali tzv. vexláci a polohlasně žbrblali na kolemjdoucí: bony za pět, bony za pět... To bylo samozřejmě téměř o půlku předražené. Ale lidé je kupovali, protože jinak se k džínám nebo k čaji Earl Grey nedostali.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012