Priscilla Lim-Ulč (82)

Narodila se na čínském ostrově Amoy, ale její rodina byla vzhledem k politické situaci a svému aristokratickému původu nucena emigrovat do Švýcarska.
S Otou Ulčem se seznámila na Silvestra roku 1960 v New Yorku na Manhattanu. Upoutal ho prý její nezvyklý půvab, který mu připomínal vílu a prozrazoval i její původ: otcem byl čínský aristokrat, matkou Švýcarka.
Priscilla Lim pracovala tehdy v organizaci UNICEF (United Nations Children's Fund). Přátelila se tam s Čechy, z nichž jedním byl i Ota Ulč.
Nebyla to však láska na první pohled: prý jí nápadník napřed připadal příliš… “orientální”.
Ale rychle si “zvykla” a doprovázela pak svého manžela na mnohých cestách po celém světě.
Svatbu měli v roce 1964, narodil se jim syn Ota a manželství to bylo velmi šťastné…
Tyto řádky napsala Misha Swinkels-Nováková včera v Belgii, když jsem jí požádala o článek a fotografie.
Všichni, kdo jsme znali výkonného publicistu a spisovatele Otu Ulče jsme znali i jeho ženu Priscillu. A je nám líto, že tak dobrá žena už opustila tento svět. Ještě připojuji dopis Oty... (na snímku Priscilla s Otou na oslavě jeho osmdesátin v Praze, v pozadí Barbara Semenov z Austrálie)
-ES-
PRISCILLA 14. SRPEN 2015
Důvodů k neradostným sdělením může být přemnoho, ale tou nejbolestivější je zpráva, která nás právě postihla: Priscilla, manželka po víc než půlstoletí, matka potomka, permanentní partnerka, společná putovatelka v přemnohých Tramtáriích všech kontinentů už není, právě zemřela.
Jako pachatelé rodičovské nezodpovědnosti jsme kdysi dávno naše tehdy jednoroční robátko vlekli do džungle na Borneu, v Mikronésii na atolu Truk se nám synáček téměř k nenalezení odbatolil do někdejšího kulometného hnízda Japonců, za světové války zaslouženě poražených.
Ostrovy v jižním Pacifiku, pouště v jižní Africe, ledacos jsme úspěšně absolvovali, ale nepodařilo se zvládnout rakovinu, která před dvěma roky napadla její esophagus a pozvolně bolestivě ji zardousila. Aristokrat, šlechtična, kterou její původ neoloupil o skromnost a přitom schopnost se pohybovat v jakkoli noblesním prostředí. Osudu nikdy nepřestala být vděčná za jí poskytnuté možnosti, smířena s dočasností naší pozemské existence.
Vhodným závěrem tohoto tristního sdělení snad bude prastará indická moudrost, vyjádřená těmito ovšemže nikoli českými slovy: Když jsme se narodili a v kolébce všelijak vřískali, všichni tam tehdy přítomní se radovali. Nechť potom až do okamžiku našeho definitivního konce žijme tak, že my se budeme usmívat a naši blízcí budou reagovat s upřímnými slzami.
Priscille se to povedlo, což potvrzujeme, současně obohaceni a ochuzeni.
Manžel, syn, další příbuzní a přátelé
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad