"Dárek” z Moskvy nebude!

Venda Šebrlová 8 2015 Aktuality česky

Fakt jsem ráda -  protože při sledování ruského dokumentu „Varšavská smlouva, odtajněné stránky” by (nejen!) mne ranila mrtvice. Asi několikrát... Ale jsem v bezpečí! Nic se vysílat nebude! Česká televize chtěla od Rusů koupit tento dokument a vložit ho do celovečerního pořadu k 21. srpnu 1968. Rusové ale v červenci film vyřadili ze svého nabídkového katalogu - bez odůvodnění.

 

Takže se nedozvíme, že vojska Varšavské smlouvy vtrhla do Československa proto, aby zabránila připravovanému převratu pod taktovkou NATO. Nedozvíme se, že na plánu okupace nepřátelskými západními vojsky se podíleli i bývalí fašisté a esesáci. (Odkud asi? Jistě ne ze spřátelené NDR!)

Čeští historici i politici se totiž proti této špinavosti vzbouřili. Prezident Miloš Zeman řekl, že ruská televize v dokumentu lže. Krátce po  vysílání filmu v ruské TV se sešli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a velvyslanec Sergej Kiseljov.  Ten problém označil za bezvýznamný, protože kdysi prezident Gorbačov označil akt za invazi a to přece pořád platí!

Jo, to my víme. Taky si většina z nás ten zatracený 21. srpen 1968 moc dobře bude pamatovat až do smrti. Tehdy jsem jako elév pracovala v Lidové demokracii. Tiskárnu jsme měli ve Svobodném slově na Václavském náměstí a tak redaktoři noviny rozdávali rovnou lidem na chodníku. Pak jsem si zahrála na Večerníček a na zadním sedadle motorky neznámého kluka jsem noviny rozhazovala do davů. Do chvíle, kdy na nás namířilo dělo ruského tanku...

Jistě, že by český komentář vysvětlil, co se v dokumentu děje a jak to vysvětlují Rusové. Jenže my všichni víme, jak je společnost této bývalé velkozemě manipulovaná a hlavně manipulovatelná! Vždyť Putin je hrdina stejně obří, jako byl Stalin a „záchrana” Československa je také zapsána zlatou azbukou v ruských dějinách. Myslím, že tento národ se hned tak nedozví pravdu o svých dějinách ve 20. století!

Takže se zájmem shlédnu komponovaný pořad ČT s filmem „Invaze 1968„ autora a režiséra Josefa Pazdery. Tam také budou sovětské dokumenty - ovšem v konfrontaci se skutečností.

(Promiňte mi velmi osobní poznámku: pokud budou Rusové v Česku oslavovat svou pomoc socialismu v Evropě, ať jim zaskočí vodka v krku!)

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012