V Mitfordu je nejlíp

Knížka americké autorky Jan Karonové je osmá knížka, kterou napsala o městečku Mitford a jeho obyvatelích. Už to svědčí o oblíbenosti toho tématu. Hlavní hrdina těchto knížek otec Timothy Kavanagh je kněz (tady už však důchodce) a člověk, který rád pomůže každému, kdo je v nouzi. Se svou ženou Cynthií mají krásný manželský vztah. On se tváří trochu jako nemotora, ale Cynthie ho vždy v jeho pochybách ujsití, že tomu tak není. Jeden druhého povzbuzuje v jeho činnostech. Když se dozvěděl, že jeho otec, který už nežije, zplodil nemanželského syny Henryho, hned se za ním rozjel do Irska a snažil se zachránit jeho život darováním kostní dřeně.
Otec Tim odmítne návrh biskupa, aby se vrátil do kostela. Sblížuje se víc a víc s obyvateli městečka a pomáhá jim. Stane se například ze dne na den úspěšným knihkupcem, Mikulášem, obnovitelem zchátralé kostelní zahrady a nenápadným i když nápaditým vychovatelem problematického Sammyho, jednoho ze svých adoptivních synů.
Zapřisáhlým ateistům mohou vadit časté modlitby otce a jeho ženy, i když jsou vesměs krátké, věcné a úspěšné. Autorka však vládne vtipným a poutavým jazykem, osoby i zvířata (starý pes Barnabáš, noblesní kočka Violeta a kocourek Truman) jsou popsány plasticky a přitažlivě. Knihu jsem přečetla o dovolené, což je nejlepší doba pro její čtení, řekla bych.
Vydalo nakladatelství VYŠEHRAD.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad