Putování kašpárka Pimprlete

Eva Střížovská a Marina Hužvárová 8 2015 Naši ve světě česky

a konference Českých škol bez hranic v Praze

Nedávno, ve žhavých srpnových dnech, se v Praze- s podporou senátu - konala dvoudenní konference Českých škol bez hranic, s nimiž spolupracujeme. Zavítali jsme alespoń na chvilku.

Velký počet účastníků z mnoha zemí (či spíše účastnic, protože práci s dětmi ve školách i různých kurzech se i v zahraničí věnují převážně dámy) svědčil o potřebě a užitečnosti takových setkání. Zaznělo zde mnoho zkušeností s bilingvním vzděláváním dětí, ale také mnoho stesků na nedostatečné propojení s naším domácím vzdělávacím systémem. Inspiraci přinesly do debat i hosté jiných národností, kteří se věnují vzdělávání svých krajanů a jejich dětí v rodném jazyce zde v Česku, kde žijí. Konferenci předsedala opět zakladatelka Českých škol bez hranic, Lucie Boucher, která již kolem sebe dokázala vytvořit funkční tým, který tento velký a důležitý mezinárodní projekt s velkou energií kupředu.

Škoda jen, že nedostatkem času nedošlo na představení našeho časopisu, který je všem českým školám a lidem v nich (i studentům) otevřen. Vždyť pro příspěvky na téma čeština v zahraničí jsme vytvořili v Českém dialogu tuto samostatnou rubriku. Snad tedy příště - ostatně s mnohými školami se tato spolupráce úspěšně rozvíjí. Důkazem toho je krásný článek, který k nám připutoval právě ted´. Je z Neapole a stojí za přečtení. Takových projektů jen víc! Seznámit se s ním můžete i u nás doma, v Plzni, která je letos nejen hlavním evropským městem kultury, ale již odedávna - díky tradici Josefa Skupy a Jiřího Trnky, i městem loutek.

 

Český kašpárek putuje po světě...

Cílem  projektu „Putování  kašpárka  Pimprlete“  bylo lépe poznat  město, ve kterém děti žijí, jeho nejvýznamnější památky, zajímavosti i tradice , poznat další školy a města, která se zapojila do projektu a v neposlední řadě  umět se radovat  ze společné práce.

Původní myšlenka paní učitelek  Heleny Schwarzové a Simony Kubíkové bylo zpestřit dětem  v české škole  v Neapoli a Miláně výuku a motivovat je k pozornějšímu poznávání svého okolí. Projekt se zrodil začátkem roku 2014.  Kašpárek  Pimprle (symbol veselého a chytrého hrdiny českých pohádek a loutkových představení, který si dovede poradit v každé situaci) se rozhodl cestovat! Protože kašpárek Pimprle mluví jenom česky a samozřejmě má rád děti, vybíral si tedy místa, která toto splňují – jak jinak než české školy v zahraničí! První cesta vedla do Neapole, kde mu děti zhotovily  mapku, seznámily ho s typickou postavičkou Pulcinellou, daly mu ochutnat typické neapolské dobroty – pizzu, mozzarellu… Kašpárek nadšený z tak vřelého přijetí se vypravil do české školy v Miláně. Předal dětem pozdravy a dopisy z Neapole a opět si užíval a poznával milánské zajímavosti:postavičku Meneghina, milánskou rýži, obchody a památky.

No, a  našemu Pimprleti se cestování zalíbilo,  a tak s radostí využil pozvání i dalších českých škol – nejdříve v Itálii (Florencie, Řím, Boloňa) a potom se rozjel do celého světa. Za necelý rok a čtvrt  náš Pimprle navštívil přes 40 českých škol! V Evropě, USA, Asii  a dokonce se dostal až do Afriky! Nasbíral tolik zajímavého materiálu, že si ho nechce nechat jen pro sebe, ale chce ho ukázat každému, kdo bude mít o něj zájem. No, a kde jinde, než v rodné Plzni – Muzeu loutek. Práce českých škol v zahraničí i doma byly krásně zpracovány plzeňským Muzeem loutek, jehož dřevěná půda se proměnila v kouzelné království. Tady mohou malí i velcí návštěvníci zavítat do zajímavých míst po celém světě a poznat, kde všude zaznívá český jazyk.

Kašpárek Pimprle Vás všechny zve na tuto výstavu od 1.7. do 31.10. (od 1.9.-31.10. na vyžádání) do Muzea loutek v Plzni. Budete moci nejem potřást rukou našemu cestovateli, ale i napsat či nakreslit vzkazy a dopisy kašpárkovi či školám, které vás upoutají.

Do projektu se celkem zapojilo 10 škol a školek v ČR a 31 českých škol v zahraničí: Neapol, Milán, Florenc, Řím, Bologňa, Karlsruhe, Lyon, Paříž, Londýn Okénko, Birmingham, Manchester, Curych, Ženeva, Helsinky (EŠ), Oslo, Reykjavik, Istanbul, Brusel, Frankfurt, Berlin, Mnichov (EŠ), Drážďany, Chorvatsko, Atény, Kalifornie, San Diego, Chicago, Los Angeles, Portland, Dallas a  1 v Africe - komunitní centrum Ostrov Naděje na ostrově Rusinga Island v africké Keni.

Helena Schwarzová, Itálie

Předsedkyně kulturního krajanského spolku Bohemia a ředitelka České školy Neapol

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012