Putování kašpárka Pimprlete

a konference Českých škol bez hranic v Praze
Nedávno, ve žhavých srpnových dnech, se v Praze- s podporou senátu - konala dvoudenní konference Českých škol bez hranic, s nimiž spolupracujeme. Zavítali jsme alespoń na chvilku.
Velký počet účastníků z mnoha zemí (či spíše účastnic, protože práci s dětmi ve školách i různých kurzech se i v zahraničí věnují převážně dámy) svědčil o potřebě a užitečnosti takových setkání. Zaznělo zde mnoho zkušeností s bilingvním vzděláváním dětí, ale také mnoho stesků na nedostatečné propojení s naším domácím vzdělávacím systémem. Inspiraci přinesly do debat i hosté jiných národností, kteří se věnují vzdělávání svých krajanů a jejich dětí v rodném jazyce zde v Česku, kde žijí. Konferenci předsedala opět zakladatelka Českých škol bez hranic, Lucie Boucher, která již kolem sebe dokázala vytvořit funkční tým, který tento velký a důležitý mezinárodní projekt s velkou energií kupředu.
Škoda jen, že nedostatkem času nedošlo na představení našeho časopisu, který je všem českým školám a lidem v nich (i studentům) otevřen. Vždyť pro příspěvky na téma čeština v zahraničí jsme vytvořili v Českém dialogu tuto samostatnou rubriku. Snad tedy příště - ostatně s mnohými školami se tato spolupráce úspěšně rozvíjí. Důkazem toho je krásný článek, který k nám připutoval právě ted´. Je z Neapole a stojí za přečtení. Takových projektů jen víc! Seznámit se s ním můžete i u nás doma, v Plzni, která je letos nejen hlavním evropským městem kultury, ale již odedávna - díky tradici Josefa Skupy a Jiřího Trnky, i městem loutek.
Český kašpárek putuje po světě...
Cílem projektu „Putování kašpárka Pimprlete“ bylo lépe poznat město, ve kterém děti žijí, jeho nejvýznamnější památky, zajímavosti i tradice , poznat další školy a města, která se zapojila do projektu a v neposlední řadě umět se radovat ze společné práce.
Původní myšlenka paní učitelek Heleny Schwarzové a Simony Kubíkové bylo zpestřit dětem v české škole v Neapoli a Miláně výuku a motivovat je k pozornějšímu poznávání svého okolí. Projekt se zrodil začátkem roku 2014. Kašpárek Pimprle (symbol veselého a chytrého hrdiny českých pohádek a loutkových představení, který si dovede poradit v každé situaci) se rozhodl cestovat! Protože kašpárek Pimprle mluví jenom česky a samozřejmě má rád děti, vybíral si tedy místa, která toto splňují – jak jinak než české školy v zahraničí! První cesta vedla do Neapole, kde mu děti zhotovily mapku, seznámily ho s typickou postavičkou Pulcinellou, daly mu ochutnat typické neapolské dobroty – pizzu, mozzarellu… Kašpárek nadšený z tak vřelého přijetí se vypravil do české školy v Miláně. Předal dětem pozdravy a dopisy z Neapole a opět si užíval a poznával milánské zajímavosti:postavičku Meneghina, milánskou rýži, obchody a památky.
No, a našemu Pimprleti se cestování zalíbilo, a tak s radostí využil pozvání i dalších českých škol – nejdříve v Itálii (Florencie, Řím, Boloňa) a potom se rozjel do celého světa. Za necelý rok a čtvrt náš Pimprle navštívil přes 40 českých škol! V Evropě, USA, Asii a dokonce se dostal až do Afriky! Nasbíral tolik zajímavého materiálu, že si ho nechce nechat jen pro sebe, ale chce ho ukázat každému, kdo bude mít o něj zájem. No, a kde jinde, než v rodné Plzni – Muzeu loutek. Práce českých škol v zahraničí i doma byly krásně zpracovány plzeňským Muzeem loutek, jehož dřevěná půda se proměnila v kouzelné království. Tady mohou malí i velcí návštěvníci zavítat do zajímavých míst po celém světě a poznat, kde všude zaznívá český jazyk.
Kašpárek Pimprle Vás všechny zve na tuto výstavu od 1.7. do 31.10. (od 1.9.-31.10. na vyžádání) do Muzea loutek v Plzni. Budete moci nejem potřást rukou našemu cestovateli, ale i napsat či nakreslit vzkazy a dopisy kašpárkovi či školám, které vás upoutají.
Do projektu se celkem zapojilo 10 škol a školek v ČR a 31 českých škol v zahraničí: Neapol, Milán, Florenc, Řím, Bologňa, Karlsruhe, Lyon, Paříž, Londýn Okénko, Birmingham, Manchester, Curych, Ženeva, Helsinky (EŠ), Oslo, Reykjavik, Istanbul, Brusel, Frankfurt, Berlin, Mnichov (EŠ), Drážďany, Chorvatsko, Atény, Kalifornie, San Diego, Chicago, Los Angeles, Portland, Dallas a 1 v Africe - komunitní centrum Ostrov Naděje na ostrově Rusinga Island v africké Keni.
Helena Schwarzová, Itálie
Předsedkyně kulturního krajanského spolku Bohemia a ředitelka České školy Neapol
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad