Nevyužitý herecký talent Ireny Kačírkové

Herec, který už odešel na věčnost, zůstává často i dlouho potom v paměti diváků prostřednictvím svých výrazných rolí divadelních či filmových. Irena Kačírková (nar. 24.3. 1925 – 26.10.1985), jež by se v tomto čase dožila devadesáti let, tak zůstává pokud jde o film hlavně dobrotivou paní Perchtou z legendární a dlouho „trezorové“ komedie Bílá paní, profesorkou přezdívanou studenty Jana Ámosa z muzikálu Starci na chmelu, anebo parádivou princeznou Drahomírou z pohádky Byl jednou jeden král. V divadle – než byla odstavena na vedlejší kolej po roce 1968 – se zapsala jm. Jako Zlodějka z Londýna, Benátská vdovička či Alžběta v Marii Stuartovně.
Mohlo být těch rolí a pro diváky pozoruhodných zážitků daleko víc (angažované postavy soudružek z lidu, traktoristek apod. By se mezi nimi zřejmě nevyskytovaly), kdyby ta mimořádně krásná, vzdělaná a talentovaná herečka – původem z bohaté ostravské rodiny, po „vítězném únoru“ však totálně ožebračené – kývla na spolupráci s komunistickou tajnou bezpečností StB. Na její sliby vysokých honorářů i mezinárodní kariéry, posléze ale na hrozby úplného zákazu filmování a dokonce odebrání dcerky, aby nevyrůstala v reakcionářském prostředí.
Profesionální dráha Ireny Kačírkové začínala po absolvování konzervatoře, naštěstí jen krátce, na jevišti Realistického divadla. Traduje se, že zkoušky tam zahajoval zpěv budovatelských písní a předčítání úvodníků Rudého práva. Se skupinou výborných kolegů a vrstevníků (Svatopluk Beneš, Václav Vozka, Dana Medřická, Lubomír Lipský, Miloš Kopecký atd.) se však brzy dostala do souboru Městských divadel pražských za éry Alfréda Radoka. Setrvala zde až do smrti, třebaže hereckých příležitostí jí po nástupu nového vedení MDP a v období tzv. Normalizace začalo ubývat. O definitivní odchod z jeviště a ze světa vůbec se postarala zhoubná nemoc, které Irena Kačírková podlehla ve věku šedesáti let. Rolí zralých žen ani změny režimu na konci roku 1989 se nedožila.
-jn-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad