Veletrh Svět knihy očima redakce

-red- 5 2015 Aktuality česky

Čtyřdenní knižní maraton je za námi

Ano, jako vždy nemohu téměř věřit svým smyslům, když vidím tolik vystavovatelů, takové množství knih a slyším návštěvníky bavit se o knížkách, kterých si nesou plné tašky a náruče. Také slyším povzdechy od stánků, jak je těžké vydavatelství udržet při životě. A přece se tam každoročně setkávám se stejnými „blázny“ jako jsem já, kteří vydávají, nakládají, aniž by z toho měli patřičný výdělek. Radostně jsem tam objevila po několika letech Jindřišku Novákovou, která letos slaví asi stejné výročí od založení své firmy Audiostory. Byla to první firma, která začala vydávat Knížky do ucha. Nejdříve na kazetách, poději na CD. A hned jsem tam nakoupila levně krásné pohádky pro moje potomky.

 

Střední hala byla vyhrazena letošnímu hostu – Egyptu a dalším zahraničním vystavovatelům. Hodně rušno bylo u stánku Ukrajiny. Moc zajímavá nabídka knih i besed, například s Prof. Martinem C. Putnou o jeho nové knize Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity. Na kraji Pravého křídla jsem si popovídala se zástupci nakladatelství Leda a jako obvykle jsem dostala pár knížek od cesty. A kousek dál měl svůj vlastní stánek Čechokanaďan Milan Matějček, o jehož knížkách Umírat se má na lačno a Cesta za svobodou jsme informovali v rubrice Knihy. Mnoho krásných knih vydávají také v našem spřáteleném nakladatelství Vyšehrad, s nímž spolupracujeme různým způsobem. Nemohu v tomto krátkém fejetonu vyjmenovat všechny účastníky a všechna milá setkávání. Tak jen trochu ještě o nás: měli jsme hezkou prezentaci k 25.  výročí časopisu Český dialog. Naši hosté – Michaela Swinkels-Nováková z Belgie a Hana Hanušová z Argentiny pohovořily o své dřívější i současné práci. Michaela hlavně o Josefu Škvoreckém, s kterým byla na blízké vlně a Hana především o literátech českého původu v celé Jižní Americe, což doprovodila obrázky jejich knížek i portréty autorů, o nichž se u nás takřka neví, ale v Jižní Americe dělají významnou práci.

 

K našemu stánku přišli posedět a i podepsat své knížky naše autorky Jana Volfová – historie a Olga Szymanská,  Bronislava Volková (USA) a Blanka Forstová (Německo) - poezie. Autorka nového románu Kapky štěstí a naděje Blanka Kubešová nejen podepisovala, ale byla i hostem při promítání našeho dokumentárního filmu České kořeny ve Švýcarsku. Rudolf Cainer, autor knihy Žulový Stalin byl zase hostem při promítání „kořenů“ o Češích ve Vídni. Při promítání Českých kořenů ve Švédsku zase doplnila film svým pohledem na českou literaturu ve Švédsku Dr. Míla Slavíčková. Všechny čtyři naše pořady byly hojně navštívené veletržním publikem a vzbudily viditelný zájem, což nás přirozeně potěšilo. K našemu působení na veletrhu přispěl i rozsáhlý článek o nás v Lidových novinách, který zmiňuje 25. výročí Českého dialogu i projekt České kořeny a doprovází ho veliká fotka z prvního, švédského filmu.

 

Není úplně lehké sedět čtyři dny u stánku ve vedru, které pod plátěnou náhradní střechou levé, před lety  vyhořelé části Průmyslového paláce panovalo. (Příští rok prý ji snad znovu dostaví) A tak patří díky i našim dobrovolnicím – Heleně Karasové a Ladě Topinkové, které nás s kolegyní Fialkovou přišly vystřídat, abychom se mohly jít projít a navštívit známé nakladatele nebo se občerstvit, abychom tu reprezentaci vydržely. Ke článku přidáváme i několik fotografií z našeho působení na veletrhu.

https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/CeskyDialogAMCKNaSvetuKnihy

ES a MF

Foto v archivu Martina Fialková,

Úvodní foto z besedy ke 25 letům Českého dialogu Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

Článek o veletrhu v Akademickém bulletinu, kde byla tato fotka spolu s dalšími zařazena, si můžete přečíst zde:

http://abicko.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/news_1606.html

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012