Valašský patchwork dobývá svět.

5 2015 Kultura česky

wallachia-quilt.webnode.cz

Manželé Věra a Borek Skočkovi mají neobvyklý koníček- patchworkovou technikou zhotovují  pod značkou Wallachia quilt nástěnná textilní díla s valašským koloritem. Je to folk art vytvářený v barvách valašského lidového kroje, tedy v kombinaci modré , červené a bílé, přičemž nosným prvkem je ručně vyrobený modrotisk. Každé dílo má svůj příběh, většina z nich ocenění – z domácích i zahraničních výstav.  Nejzdařilejší díla natáčela Regionální televize CZ  a redaktorka Dagmar Církvová   - Valašské Meziříčí.

https://www.youtube.com/watch?v=cPpvuNgcUg4

 

Věra a Ctibor Skočkovi říkají

Vítáme Vás na tomto webu, kde pod značkou „Wallachia quilt“ představujeme nástěnné textilní quilty s valašským koloritem. Je to folk art vytvářen v barvách valašského lidového kroje tedy v kombinaci modré, červené a bílé, přičemž nosným prvkem je ručně vyrobený modrotisk. Úcta a respekt k tradičním hodnotám nás vedou k tomu, abychom modernější formou dál předávali poselství folklóru, který je na Valašsku stále živý. Hezky se bavte a chcete-li se na něco pozeptat, tak pište. Rádi odpovíme.Věra a Ctibor Skočkovi Welcome!

Prolog  2015:

Přejeme všem hezký den. Je takovým dobrým zvykem, že s Novým rokem přicházejí i nová předsevzetí. Některá si splníme a některá, jak už to bývá, vyšumí ve shonu dalších dní.  Zkrátka lépe se nám slibuje a hůře plní. Nicméně, ať je tomu tak či onak i na nás přišla v těchto dnech odněkud myšlenka, že bychom se mohli v tomto roce s vámi podělit o tom, jak to chodí s patchworkem v naší rodině. Řekli jsme si, když už se tato záliba u nás zabydlela deset let, tak by bylo záhodno si tohle kulaté výročí připomenout. Třeba povídáním. Bude to ovšem trochu zvláštní povídání, protože nebude o sobě vyprávět Věrka, jak by se dalo čekat, ani žádná z jejich přítelkyň, ale světe div se já, její manžel. Tím se vám vlastně představuji a byl bych velmi potěšen, když mně příjmete do svého spolku, ač nejsem dáma a patchwork nešiji.

Díky mé manželce jsem však k němu přičichl a tak to bude jakýsi pohled muže na koníčka, který zaujal nejednu z vás. A musím se přiznat, který zaujal i mně samotného. Na samém začátku jsem byl jejím kritikem, což jde velmi dobře. Nic se nedělá jen se do toho mluví. Pak jsem ovšem dospěl do role poradce, alespoň v některých fázích, což už bylo zodpovědnější. A dnes vlastně tvořím jakýsi pracovní tým mé ženy. Někdy coby grafik, někdy fotograf a třeba i jako nosič, vlastně taková děvečka pro všechno. Co je potřeba, aby se jí lépe s tím patchworkovým koníčkem pracovalo.

Z toho všeho vyplývá, že celé to následné povídání bude o našem společném přístupu k patchworku, o jednotlivých quiltech, jak se tvořily a mnoho dalším, co se při takové tvorbě v hlavách i rukách odehrává. Mělo by to být povídání na pokračování, tak uvidíme kolik bude mít dílů a jak se nám to podaří.

Protože u nás doma, stejně jako v jiných rodinách šije Věrka, a protože pro samé šití nemá příliš volného času, tak tohle psaní padlo na mně. Musím ale říct, že mi v tom bude vydatně pomáhat. Snad  to naše povídání zaujme i vás.

Tak vás srdečně zveme.

Historie od ” bodu nula” v roce 2004 až k ”příběhu jednoho quiltu v roce 2009":

V kouzelných zářijových dnech roku 2009 se objevil na jedné z nejvýznamnějších evropských výstav „15 Carrefour Européen du Patchwork“ pořádané ve Francii i český quilt. Poslala jej tam Věrka se zvědavostí, co na to cizina. Bylo to v rámci mezinárodní soutěže, která se při této výstavě pořádá. Téma bylo vytvořit quilt v barvách vlajky země, pro kterou se autorka rozhodne. Volba padla na barvy naší země, ale zároveň i na barvy jaké jsou vlastní pro lidový kroj našeho regionu, Valašsko. Dílo bylo proto nazvánoWallachi quilting“.    Wallachia  quilting    840 x 1200 mm    A tímto průvodním dopisem to všechno začalo :

Vážená jury, Předkládáme Vám quilt, který je vytvořen v národních barvách naší země, tedy České republiky, ale zároveň v barvách jaké jsou vlastní pro lidový kroj našeho regionu Valašsko a jsou nám tedy velmi blízké. Je to oblast nacházející se  na východě České republiky v hornatém kraji Beskyd, kde se ještě stále udržují lidové  tradice. Pro vytvoření quiltu jsme použili ručně vyrobený modrotisk v dílně pana Danzingera v Olešnici, která je jednou ze dvou dílen v České republice, kde se ještě tato ruční technika tisku zachovala. Dílna je známá od poloviny 19.stol. a nese pečeť poctivé rukodělné výroby. Jen pro zajímavost, modrotisk se podle našich informací poprvé v Evropě objevil jako velká vzácnost na francouzském  dvoře v Paříži asi v 17.stol. a odtud se postupně rozšířil do celé Evropy, tedy i k nám. Má to něco do sebe, když se nyní po mnoha a mnoha letech s tímto modrotiskovým quiltem vracíme právě k Vám do Francie, tedy do země odkud k nám kdysi přišel. Doufáme, že tímto quiltem přispějeme k mimořádně velké kvalitě, kterou se Vaše výstava každoročně prezentuje a je nám velkým potěšením se jí zúčastnit. Samotný quilt je pojat v lidovém tónu s prvky našeho regionu. Je částečně šitý na stroji a částečně, zejména figurky jsou šity ručně. Inu takhle si nějak představujeme patchwork  u nás. Snad zaujme i Vás. Z Valašska Vás zdraví Věra a Ctibor Skočkovi

 

A jak dopadl? Celkem se zúčastnilo soutěže 151 patchworkářek z celého světa a quilt byl na základě zaslané fotografie mezinárodní porotou vybrán mezi 34 nejlepších. Ty pak byly vystaveny na samotné výstavě v St. Maria aux de Mines v Alsasku. O této výstavě se říká, že je to křižovatka evropského patchworku a rozhodně patří mezi ty největší v Evropě. Účast je tam pravidelně přes 20 000 návštěvníků.

Quilt, pojatý v lidovém tónu, s prvky našeho regionu zaujal nejen samotnou porotu, ale  i prestižní francouzský magazín „Quiltmanie“. Právě jeho majitelka Carol Veillon udělila quiltu „Prix Quiltmania“. V osobní gratulaci se vyjádřila, že ji stačilo při prohlídce nominovaných quiltů pět minut na to, aby učinila takovéto rozhodnutí.  Byl to úspěch, vždyť to bylo snad poprvé, co češka obdržela na takovémto mezinárodním fóru tak výrazné ocenění. Už jen dostat se mezi tak vybranou společnost je pro každou patchworkářku snem. A jestli se to podařilo, pak to bylo úžasné ocenění její práce, ale zároveň i ocenění českého patchworku.

 

A odměna? Díky francouzským organizátorům quilt spolu s ostatními po celý rok putoval po nejrůznějších výstavách celé Evropy. Tady je soupis míst, kde všude byl. Hobbyshow Milano (Itálie),  Exhibition Budapest (Maďarsko),  Expo Rijswijk (Holandsko), Sitges (Španělsko), Chateau de Lauris (Francie) – setkání s americkým magazínem Fous Porter, Dortmund (NSR).  Tam všude zviditelňoval český patchwork. Byli jsme potěšeni, že zaujal a ohlasy z různých koutů Evropy byly úžasné.

O dalším pokračování se můžete dočíst na dalších stránkách webu www.wallachia-quilt.webnode.cz

 

Tento text a téma doporučila ke zveřejnění naše čtenářka Ludmila Koutná ze Švédska.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012