Odpuštění

Alena Aloisie 5 2015 Ostatní česky

 

 

„Pokud nejsme schopni odpustit sami sobě, pak nejsme schopni odpustit nikomu…“

 

Pronásledují vás pocity ukřivdění, zloba vztek, agrese, nebo vás neustále svírá nepříjemný pocit viny  a  studu? V obou případech se jedná o jedinou věc, a tou je schopnost odpouštět.

Z každé strany slyšíme, jak je důležité odpouštět, jak je důležité zachovat si mír a lásku v srdci i k tomu největšímu nepříteli. Dobře, řeknete si. Miluju všechny tou největší, nepodmíněnou láskou, přijímám všechny lidi a všechny situace takové jaké jsou a pracuju na svém odpuštění, ať už je to odpuštění rodičům, přátelům, bývalým partnerům nebo milencům, dětem nebo sobě.

Co ve skutečnosti znamená odpustit?

Odpustit znamená nechat být. Přestat posuzovat minulost, přijmout vše jaké je a jaké bylo. Odpustit znamená OPUSTIT minulost. Nejsme tady proto, abychom omlouvali konání jiných lidí, jsme tady, abychom žili život podle svých vlastních hodnot.

Pokud se snažíte neustále hledat omluvy a vysvětlení činů, které vás ranili, tak se pouze plácáte v minulosti a řešení vašeho problému je v nedohlednu. Situace, která se v minulosti stala, která vás ranila, už je minulostí. Pokuste se ji přijmout takovou, jaká byla, bez toho abyste ji museli jakýmkoliv způsobem hodnotit, kritizovat, omlouvat, posuzovat a dávat ji přívlastky. Přívlastkem a posuzováním myslím: „..to je strašné co se mi stalo, tak hrozně mi to ublížilo…vím, že to tak mělo být, pomohlo mi to pochopit to a to…“ Ano, také posouzení dané situace jako pozitivní je posuzování. Obalujete danou situaci a tím také své pocity ukřivdění nebo vzteku pozitivní iluzí. Jsem si vědoma toho, že je to vždy příjemnější než se plácat v negativistickém způsobu nahlížení na věc. Ale uznejte sami, není jednodušší a energeticky méně náročné danou situaci vůbec neposuzovat, než o ni neustále přemýšlet a omílat dokola proč se to stalo tak a ne jinak, proč se to stalo právě mne a jaký to mělo v mém životě význam. Smysl všeho co se vám v životě děje, vám bude v pravou chvíli odhalen. Postačí  když budete neustále v přítomném okamžiku, napojeni sami na sebe a věřte nebo ne, život si vás vyzkouší  jestli  jste se poučili a dokážete „podobnou“ situaci vyřešit jiným způsobem. Ovšem pokud se budete neustále plácat v minulosti a přemýšlet zda jste se poučili, nikdy na to nepřijdete. Pouze další zkušenosti vám ukážou, zda jste se naučili, co jste se naučit měli. Pokud budete myšlenkami neustále v minulosti, nikdy nemůžete vidět co se děje tady a teď a podvědomě opakujete staré „chyby“ dokola.

Takže vám přeji krásné a pohodové prožívání přítomného okamžiku.

Vaše Alena Aloisie

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012