Stalo se v dubnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 5 2015 Aktuality

Ve čtvrtek 30. dubna jsme si připomněli 70 let od sebevraždy jednoho z největších zločinců moderních dějin Adolfa Hitlera. Jeho žena Eva se otrávila cyankálim, on si prostřelil hlavu. Těla přenesli sluhové na trávník, polili benzinem a zapálili. Ostatky zahrabali do hlíny, aby je spojenci nenašli. Strach, aby nebyl zesměšněn, měl v sobě Hitler do poslední vteřiny svého života. Zatímco o jeho vině na smrti desítek milionů lidí nikdo nepochybuje, bolševický diktátor Josef Stalin je podle současných ruských průzkumů oblíben u třetiny Rusů. A skoro polovina si myslí, že „jeho zločiny jsou ospravedlnitelné”!

 

X Na státní návštěvě byl v Česku monacký kníže Albert II. Podle genealogického stromu, který mi předal prezident Zeman, je jedním ze vzdálených potomků našeho krále Karla IV.

X David Rath má smůlu: ne a ne se dočkat vítězného konce svého „nespravedlivého a politického” procesu. Teď se jako na potvoru den před dalším projednáváním naboural na kole a údajně se „těžce zranil”. Oficiálně si natloukl kolena, lokty a praštil se do hlavy, když spadl do mělkého příkopu. Což nebránilo tomu, aby ho z nemocnice za dva dny propustili. Když se dozvěděl, že soudit se bude dál, doslova ho z toho rozbolela hlava a musel znovu k doktorovi.

X Hradní mluvčí Jiří Ovčáček (přejmenovaný na internetu na Ovčí Mluvčáček) dál hledá oslavný článek „Hitler je gentleman”, který  údajně k vůdcovým  padesátinám napsal Ferdinand Peroutka. Citoval jej Miloš Zeman a teď potřebuje důkaz, že nemluví nepravdu.

X Všude a pořád se diskutovalo o tom, jak (případně) zabránit průjezdu motorkářské grupy Noční vlci. Tito veřejní přátelé Vladimíra Putina chtějí v Berlíně uctít padlé z 2. světové války. A taky propagovat svého milovaného prezidenta, kterému celý svět křivdí.

X Miloš Zeman navštívil ve Vatikáně papeže Františka. Mj. prohlásil, že je zastáncem lidských práv, ale jinak, než Václav Havel. Zároveň představil Svatému otci svého šéfa protokolu Jindřicha Forejta jako našeho příštího velvyslance. Ach jo!

X Kunsthistorik František Dvořák se dožil 95 let. Byl žákem Antonína Matějčka a asistentem V. V. Štecha. Dodnes slouží našemu národu při popularizaci výtvarného umění od gotiky po současnost. Děkujeme!

X Zemřel expremiér Stanislav Gross (45). Jeho smrt vyvolala ve všech společenských vrstvách diskuzi, jaký to vlastně byl člověk. Naivní idealista, zmanipulovaný mladík nebo hochštapler? Pro jistotu se na jeho pohřbu neobjevili dva jeho političtí souputníci: Klaus a Zeman. Jako politika ho jistě nikdo postrádat nebude, stýskat se však bude jeho dcerkám.

X Zbraslav je malé město u Prahy a přece jen se stala na pár hodin vytouženým místem pro všechny feťáky. V zásilce kolumbijských banánů bylo v Lidlu při vybalování objeveno 117 kg kokainu! Pražáci, kteří spotřebují této drogy v naší republice nejvíc, by s tímto dárkem vydrželi několik let. Cena 1 gramu kokainu se pohybuje podle čistoty od 2 - 3 000 korun. Loni se podobný balík objevil v zásilce banánů v Německu. Předpokládáme, že pašerácká firma nedbalého pracovníka řádně potrestala a strhla mu prémie.

X Byla otevřena další část pražského metra „A”. Stanice, ze které mají cestující odjíždět na Letiště Václava Havla, nemá jezdící schody! Aby nás cizina nepomlouvala, nastoupili na střídačku čtyři portýři, kteří lidem pomáhají se zavazadly. Takže: cizinci nám nezávidí, oni se nám smějí.

X V Praze byla otevřena prodejna super luxusních italských aut Lamborghini. Je ovšem nutné se zapsat do pořadníku, takže neztrácejte čas! Už teď na vás dojde řada až v říjnu!

X Chystá se nová veřejná sbírka -  ne na divadlo, ale na nové varhany do Chrámu sv. Víta na Hradčanech. Začaly by se stavět v příštím roce k oslavě 700. výročí narození Karla IV.

X Většina mužů, chlapců a kluků začala šílet z nadcházejícího mistrovství světa v hokeji.

X Tradiční dobrá zpráva na konec: jsme tak pevní ve svých tradicích, že nás ani současné výzkumy o zdravém stravování nerozházejí! A to je co říci: britská universita v Cambridge zkoumala posledních dvacet let stravovací návyky čtyř a půl miliardy lidí v 187 zemích. Prvním stravovacím sebevrahem je Arménie, následují Maďarsko, Belgie a Česko. Celosvětově stoupla obliba nezdravých jídel (např. tučné maso, slazené nápoje), relativně dobře jsou na tom chudé státy. Jejich obyvatelé jsou závislí na tom, co vypěstují na polích. Tak nevím, co je na této zprávě pro nás dobré... Možná jen v tom, že nejsme první!

 

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012