Karel Čapek - fotograf

Autor slova Robot a děl přeložených do mnoha jazyků, sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, autor děl aktuálních humanismem - Karel Čapek. Kromě Milana Kundery nejznámějším českým spisovatelem, dramatikem, básníkem, překladatelem, kritikem, filozofem a estetikem ve světě. Současná výstava ho představuje jako fotografa.
Aktivně fotografoval sice pouze dva roky. Pro něj to byla jedna z mnohých aktivit, kterou chtěl poznat a popsat. Kultivované oko si však rychle osvojilo základy a tak sám dokázal nejen fotograficky vidět a vnímat, ale i tvůrčím způsobem s fotopřístrojem pracovat. Po prvních zkušenostech dokázal ve své fotosérii Člověk a kamera, publikované roku 1930, sám sebe jako laického fotografa také ironizovat. Vytvořil tématické celky: Portréty, T. G. M., Osobní, zátiší Zvířata, Květiny Zahrada, Slovensko, Cesty, Typy, Architektura, Krajiny. Nejznámějším fotodílem je Dášeňka čili Život štěněte, s nímž veřejnost seznámil na sklonku roku 1932: fotografií zde užil jako rovnocenné součásti k textu stejnojmenné knihy, na jejímž výtvarném vyznění měla velký vliv typografická úprava K. Teigeho.
Za autorův nejzávažnější fotoodkaz jsou považovány portréty osobností, zejména prvního československého prezidenta, z nichž mnohé ilustrují Čapkovu knihu Hovory s TGM. Snímky zátiší a motivy z přírody nesou největší emotivní náboj a nejvěrohodněji odrážejí umělcovu osobnost. Zrcadlí spisovatelovy další záliby. Záběry z cest do Holandska a Norska, ale zejména života na slovenské Oravě jsou důkazem výrazného talentu pro dokument a zaujmou svou nadčasovostí. Navíc velmi korespondují s kresbami, které tvořil na svých cestách. Pro autora je příznačný zájem o člověka za kamerou, v dalším plánu výsledná fotografie. S odstupem osmdesáti let se Čapkovy snímky staly uměleckými díly.
Na výstavě jsou k vidění také dva fotoaparáty, které Čapek používal, originální zvětšeniny v původních rámech, vypůjčených z vily na pražských Vinohradech i předměty denní potřeby užívané jako objekty jeho fotografického zájmu. Dobové časopisy, v nichž vycházely jeho fotografie i s pojednámi o fotografování, fotografie T. G. Masaryka, kterou K. Čapek věnoval své ženě O. Scheinpflugové. Ve vitrínách je dvacet pět různých druhů vydání knížky o Dášeňce s originálními snímky, jež byly v knize použity. Vše doplňuje projekce dvou dokumentů o životě a díle umělce: Slovensko bratří Čapků, Život a doba spisovatele Karla Čapka. Doprovodné programy a Soutěž pro děti "Jak se fotí štěně" - na www.ntm.cz.
Výstava u příležitosti 125. výročí narození Karla Čapka je otevřena v Národním technickém muzeu do 26. července 2015.
Na fotografii Josef Čapek objektivem svého bratra Karla
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad