Na plachetnici na cestě kolem světa Jana a Otakar Honsovi

Lada Topinková 3 2015 Knihy česky

Odhoď lana

Na plachetnici na cestě kolem světa, část 1.

 

Neočekávané se stalo skutečností a má bývalá paní ředitelka s manželem, po odchodu do důchodu, vypluli za splněním svých snů ze Švédska na 12-ti metrové plachetnici, kterou nazvali po dlouhých úvahách IRMA, na cestu kolem světa.

Brzy poznali, že moře nejsou jenom modravé dálky a slunce, ale že loď každého důkladně prověří. Přes nesmírný technický pokrok je cesta kolem světa i dnes, stejně jako před sto lety, zkouškou vytrvalosti, fyzické a psychické odolnosti. Tento díl popisuje dobrodružství při plavbě kolem evropského pobřeží ze Švédska na Gibraltar. První zranění a mořskou nemoc. A potom přeplavbu Atlantického oceánu z Kanárských ostrovů na Svatou Lucii. Je neuvěřitelné, že se posádka vyrovnala s nástrahami přírody a osaměním uprostřed oceánu. Pluli přes karibské ostrovy Dominiku, přes Martinik, Svatý Vincent a Grenadiny, Grenadu po Trinidad a Tobago, Arubu, Bonaire, Curacao a indiánské ostrovy San Blas a s radostí poznávali život jejich obyvatel. Navštívili palírnu rumu. Dozvěděli se, kde se pěstuje a zpracovává muškátový oříšek, kakaové boby a kde obří želvy po staletí vystupují z moře, aby snesly svá vajíčka. Navštívili Peru, Bolivii a Ekvádor s úžasnou Amazonií. Propluli Panamským kanálem a uvědomili si nicotnost poplatku za proplutí, ve srovnání s cenou životů, které jeho vybudování stálo. Poznali rozmanitost dnešní Panamy, hory a kávové plantáže nedaleko její hranice s Kostarikou. Panama se také stala místem příprav na další a nejdelší část plavby, tentokrát přes Pacifik!

(1. díl je bohužel již vyprodán, ale druhý je ještě lepší!)

 

 

Rok pod Jižním křížem - Na plachetnici na cestě kolem světa 2 - Ostrovy Pacifiku a treky na Novém Zélandu

 

Před necelými dvěma roky vypluli na plachetnici IRMA na cestu kolem světa.

Na druhé části plavby překonali nejen pro suchozemce nekonečný Pacifik.

Tentokrát k plavbě na Galapágy a do Francouzské Polynésie přizvali kamarády. Opět byli nadšeni zážitky z plavby i z poznatků z těchto odlehlých, civilizací stále ještě výrazně nezasažených, oblastí. Slunce, zpěv a tanec, modré moře, modré nebe. Milí, pohostinní a snad i šťastní lidé. Polynésii velmi neradi opouštěli, ale blížící se cyklonová sezóna je hnala dál. Suwarrow, Niue, Tonga. Každý ostrov trochu jiný ale v jednom podobné. Stejně jako v Polynésii životní podmínky podstatně skromnější než v Evropě. Život jednodušší ale hlavně klidnější. Dlouhá plavba z Tonga je dovedla na Nový Zéland. Procestovali oba hlavní ostrovy, krásnou novozélandskou přírodu - horké prameny, potoky, jezera, řeky a hory. Prošli většinu treků z tzv. Great Walks. Ostrovy Pacifiku, zejména Polynésie a Nový Zéland je nadchly, a i když se do těchto míst asi již nevrátí, v myslích jim zůstanou navždy.

A i Vám, milí čtenáři, přinese tato knížka podobný zážitek nebo i impuls k osobnímu poznání.

Po skončení cyklonové sezóny vypluli z Nového Zélandu na Fidži, Vanuatu, Novou Kaledonii a Austrálii do Indonésie. Ale to bude již obsahem dalšího připravovaného dílu Cesty kolem světa.

 

Obě knihy vydala Agentura KRIGI.

 

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012