Na plachetnici na cestě kolem světa Jana a Otakar Honsovi

Odhoď lana
Na plachetnici na cestě kolem světa, část 1.
Neočekávané se stalo skutečností a má bývalá paní ředitelka s manželem, po odchodu do důchodu, vypluli za splněním svých snů ze Švédska na 12-ti metrové plachetnici, kterou nazvali po dlouhých úvahách IRMA, na cestu kolem světa.
Brzy poznali, že moře nejsou jenom modravé dálky a slunce, ale že loď každého důkladně prověří. Přes nesmírný technický pokrok je cesta kolem světa i dnes, stejně jako před sto lety, zkouškou vytrvalosti, fyzické a psychické odolnosti. Tento díl popisuje dobrodružství při plavbě kolem evropského pobřeží ze Švédska na Gibraltar. První zranění a mořskou nemoc. A potom přeplavbu Atlantického oceánu z Kanárských ostrovů na Svatou Lucii. Je neuvěřitelné, že se posádka vyrovnala s nástrahami přírody a osaměním uprostřed oceánu. Pluli přes karibské ostrovy Dominiku, přes Martinik, Svatý Vincent a Grenadiny, Grenadu po Trinidad a Tobago, Arubu, Bonaire, Curacao a indiánské ostrovy San Blas a s radostí poznávali život jejich obyvatel. Navštívili palírnu rumu. Dozvěděli se, kde se pěstuje a zpracovává muškátový oříšek, kakaové boby a kde obří želvy po staletí vystupují z moře, aby snesly svá vajíčka. Navštívili Peru, Bolivii a Ekvádor s úžasnou Amazonií. Propluli Panamským kanálem a uvědomili si nicotnost poplatku za proplutí, ve srovnání s cenou životů, které jeho vybudování stálo. Poznali rozmanitost dnešní Panamy, hory a kávové plantáže nedaleko její hranice s Kostarikou. Panama se také stala místem příprav na další a nejdelší část plavby, tentokrát přes Pacifik!
(1. díl je bohužel již vyprodán, ale druhý je ještě lepší!)
Rok pod Jižním křížem - Na plachetnici na cestě kolem světa 2 - Ostrovy Pacifiku a treky na Novém Zélandu
Před necelými dvěma roky vypluli na plachetnici IRMA na cestu kolem světa.
Na druhé části plavby překonali nejen pro suchozemce nekonečný Pacifik.
Tentokrát k plavbě na Galapágy a do Francouzské Polynésie přizvali kamarády. Opět byli nadšeni zážitky z plavby i z poznatků z těchto odlehlých, civilizací stále ještě výrazně nezasažených, oblastí. Slunce, zpěv a tanec, modré moře, modré nebe. Milí, pohostinní a snad i šťastní lidé. Polynésii velmi neradi opouštěli, ale blížící se cyklonová sezóna je hnala dál. Suwarrow, Niue, Tonga. Každý ostrov trochu jiný ale v jednom podobné. Stejně jako v Polynésii životní podmínky podstatně skromnější než v Evropě. Život jednodušší ale hlavně klidnější. Dlouhá plavba z Tonga je dovedla na Nový Zéland. Procestovali oba hlavní ostrovy, krásnou novozélandskou přírodu - horké prameny, potoky, jezera, řeky a hory. Prošli většinu treků z tzv. Great Walks. Ostrovy Pacifiku, zejména Polynésie a Nový Zéland je nadchly, a i když se do těchto míst asi již nevrátí, v myslích jim zůstanou navždy.
A i Vám, milí čtenáři, přinese tato knížka podobný zážitek nebo i impuls k osobnímu poznání.
Po skončení cyklonové sezóny vypluli z Nového Zélandu na Fidži, Vanuatu, Novou Kaledonii a Austrálii do Indonésie. Ale to bude již obsahem dalšího připravovaného dílu Cesty kolem světa.
Obě knihy vydala Agentura KRIGI.
Lada Topinková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad