Iva Pekárková Beton

Venda Šebrlová 3 2015 Knihy česky

 

Přátelé, varuji vás: nespolkněte tuto knížku najednou, jako jsem to udělala já. Když mne něco zaujme, čtu jak posedlá do poslední stránky. Takže dva dny jsem myslela jen na hrdiny povídek a v noci se mi o nich zdálo. Příběhy se navíc promíchávaly, takže vás  upozorňuji na toto nebezpečí. Předávkujete se...

 

Iva Pekárková emigrovala jako dvacetiletá studentka mikrobiologie a virologie v roce 1983. V Americe pracovala jako barmanka, sociální pracovnice a taxikářka. To byla zaměstnání pro budoucí spisovatelku jako studnice poznávání. Také projezdila kus světa a její knihy vycházejí také ve Velké Británii, Německu, Španělsku a Slovinsku. Teď se živí jako spisovatelka, překladatelka a publicistka. Od roku 2005 žije v Londýně a často jezdí do Česka.

 

Když vyšla tato kniha, kdosi se jí ptal, proč ji pojmenovala Beton. Odpověděla, že  je všude kolem nás, stal se součástí každodenního života a potkáte ho ve všech končinách světa. Takže „spojnice” rozličných zemí.

 

Povídky jsou z Čech, New Yorku, Londýna a Afriky. Prolínají se v nich kultury, kvalita i nekvalita různých pohledů na svět. Jejich řazení má vzestupné napětí - a to je překvapivé. Protože vždycky si myslíte, že líp to nejde. Jenže Pekárková má spoustu oslňujících témat a jazyk, který vás budí i ve dvě v noci.

 

Něco vám mohu doporučit: zkuste si povídku „Masajské čtvrtky” nechat na konec. Buďte stateční a přeskočte ji! Teprve tak ji oceníte... Poznáte, že všechno ve světě může být jinak a ani tato kniha nemusí být taková, jak se zdá. Jsou osudy lidí v ní opravdu tak fatální, jak jsme si mysleli ještě včera k ránu? Kam dojdou?

 

Vydala Mladá fronta

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012