Hudba bez hranic - koncert (a přednáška) č. III - Oskar Nedbal a Vídeň

Martina Fialková 12 2014 MČK česky

Letošní Rok české hudby jsme završili i my - posledním koncertem a přednáškou na téma Oskar Nedbal a Vídeň (ale nejen), kterou jsme uspořádali ve spolupráci a za podpory Rakouského kulturního fóra (RKF) v Praze. Akci též podpořila nadace Život umělce. Vystoupili na ní PhDr. Ludmila Peřinová z Tábora, rodného města O. Nedbala, předsedkyně Mezinárodní společnosti ON, a opět naši milí umělci spříznění s MČK - houslista Jaroslav Šonský a jeho francouzská pianistka Sylvaine Wiart.

 

RKF pomohlo již loni s uvedením našeho dokumentu České kořeny ve Vídni a spolupráce byla výborná. I proto jsem se při přípravě letošního koncertu věnovaného Oskaru Nedbalovi, jehož vrcholem kariéry bylo 16 let strávených ve Vídni, obrátila opět na tuto instituci. Myšlenka, připomenout tak významného českého skladatele formou přednášky a koncertu, se ujala ihned a pěkný sál s výborně naladěným klavírem rakouské značky Bösendorfer byl s veškerým servisem k dispozici našim posluchačům i příznivcům akcí, které pořádá RKF. Přizváni byli i členové Klubu přátel Rakouska.

Sál v RKF "opět praskal ve švech" - a to navzdory silnému dešti, který v ten podvečer padal na Prahu. Známí a přátelé se zdravili a rychle hledali poslední místa. Přednáška Ludmily Peřinové začala hudební ukázkou z CD, zazněla asi nejslavnější Nedbalova skladba – Valse triste v originální verzi pro orchestr. A pak už se před posluchači začal odvíjet zprvu radostný život mladého a nadaného hudebníka, který vystoupal až do hvězdných výšin a stal se evropskou hudební, dirigentskou a skladatelskou hvězdou, která však po mnohaletém výsluní zažila smutný pád…Přednášku doprovázely fotografie a další reprodukovaná ukázka z nejslavnější Nedbalovy operety Polská krev, která je stálicí na mnoha divadelních scénách dodnes.

 

Po přednášce však dostala slovo živá hudba – a v podání Jaroslava Šonského a Sylvaine Wiart zazněla – po velmi dlouhé době – téměř nehraná, přitom však skvostná Nedbalova Sonáta pro housle a klavír h moll. Tato téměř 30 minutová náročná skladba byla dílem teprve dvacetiletého skladatele, který v ní zúročil nabyté znalosti kompozice, již donedávna studoval u Antonína Dvořáka, ale i svoji obrovskou melodickou invenci, mladistvou vášeň a romantické cítění. Výsledkem je dílo, které posluchače osloví už hned po prvních několika taktech. A právě tento úchvatný začátek sonáty byl využit i v našem filmu České kořeny ve Vídni, kde opět v podání Jaroslava Šonského, vytvořil podmanivou atmosféru výpovědím filmovaných osobností.

Na závěr koncertu zazněla znovu melodie Valse triste, v aranži pro housle a klavír (existuje, právě dík své popularitě, ještě i v mnoha dalších aranžích) a poté ještě Scherzo se Sonatiny Antonína Dvořáka jako připomínka Nedbalova mentora a učitele z dob jeho studií na Pražské konzervatoři.

Umělci i přednášející byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem. Velmi příjemný večer, který byl možná pro mnohé inspirací, byl zakončen ještě nad sklenkou dobrého rakouského vína, které zajistilo Rakouské kulturní fórum. Zde patří dík za zájem a umožnění akce paní ředitelce Natasche Grilj, a za výbornou spolupráci paní Ivetě Urbanové.

Martina Fialková

PS. Dva dny na to přednesli oba zahraniční umělci Sonátu h moll v rodném skladatelově městě Táboře, před zcela vyprodaným Divadlem Oskara Nedbala. Koncert byl součástí rok trvajících oslav Nedbalova letošního 140.výročí narození. Jak se odbornice na slovo vzatá, PhDr. Peřinová vyjádřila, sonátu v Táboře několik desítek let neslyšeli. Byl to tedy vlastně docela památný koncert – však je o něm i záznam v divadelní kronice.

PPS. Pražská přednáška Ludmily Peřinové měla takový ohlas, že přednášející dostala ihned další pozvání tuto přednášku uskutečnit znovu.

My v MČK jsme vždy rádi, když naše akce se stanou inspirací pro jiné, a když můžeme přinést něco výjimečného…

Zde najdete malou fotogalerii zaznamenávajcí událost

https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/HudbaBezHranic_ONedbalAViden24112014

A zde v internetové verzi časopisu Harmonie můj shrnující článek o letošním jubilantovi na téma Oskar Nedbal - Vzlety a pády

http://www.casopisharmonie.cz/studie/oskar-nedbal-vzlety-a-pady.html

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012