Krajané v San Diegu

-red- 12 2014 Naši ve světě česky

Už jsme leccos o jejich aktivitách otiskli, ale přidávám aktuální dopis Markéty Hančové:

 

Všechny zdravím v listopadovém večeru a doufám, že se máte dobře!

Srdečně Vás zvu na tradiční táborák v zátoce!! Je to tento měsíc už 25 let, ani se tomu nechce věřit, co jsme v Čechách a na Slovensku vybojovali svobodu a tak si na to musíme připít, zazpívat si, opéct buřty a popovídat...

 

A při této příležitosti si nemůžu odpustit, jak v legraci říká můj kamarád, "výkřiky proletářky". Tak tady jsou!

 

Jsem šťastná, že naše národy žijí ve svobodě a demokracii, ač třeba není perfektní. Jsem vděčná, že se můžeme volně pohybovat po světě, že děti mají možnost studovat, co chtějí a ne to na co jim komunisti dají doporučení,  že si můžem napsat a říct co chcem, založit firmu, noviny, divadlo, spolek...,

 

Žít ve svobodě není jednoduché, jak se po staletí ví, protože  svoboda nepřijde "jen tak" a musí se hlídat, tak jako demokracie, kterou musíme zahrnovat svoji pozorností a zapojováním se do (veřejného) života.  A neotáčet se k ní zády a nevymlouvat se, že já stejně nic nezmůžu. A lidi musí držet pohromadě. A debatovat a přitom se neurážet, pokud to jde!

 

Jsem ráda, že se nám tady v naší komunitě  daří spolu vycházet, oprašovat ten luxus, kterému se říká svoboda a demokracie, užívat si ho a zároveň napomáhat, abychom v něm mohli žit stále a napořád! Ať tady, kde jsme si zvolili druhý domov, nebo za oceánem u nás doma.

 

Než se rozloučím, je tady citát od Edwarda Gibbona z knihy The History of the Decline and Fall of Roman Empire.(1776)

 

In the end, more than freedom, they wanted security. They wanted a comfortable life, and they lost it all – security, comfort, and freedom. When the Athenians finally wanted not to give to society but for society to give to them, when the freedom they wished for most was freedom from responsibility, then Athens ceased to be free and was never free again.

 

Přikládám pozvánku v angličtině a češtině.

Mějte se hezky a ahoj na táboráku!

Markéta

Na obr. Markéta s dětmi

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012