O našem zdravotnictví

-red- 12 2014 Ostatní česky

 

Zdravím. Možná je to pravda, co jsem si právě přečetl (negativního o našem zdravotnictví –pozn. red.), ale já znám i takovéto naše zdravotnictví.

Máme maminku, které je 91 a půl let. Minulý pátek dostala infarkt. Brácha ji dovezl do Strakonic asi v 6 hod večer. Hned byla převezena sanitkou s lékařem do Č. Budějovic. Z těch ČB, byla vypravena pro ni sanitka také s lékařem a asi v polovině cesty byla maminka přeložena a jela přímo na sál. V noci byla operována, nebo byla ji pročištěna jedna ucpaná tepna. Následně byla na jednotce koronární péče (nevím, zda se to tak píše ), kde byla asi 4 dny a pak propuštěna zpět do strakonické nemocnice. Za týden, čili v pátek jsme si ji přivezli domů. Pan doktor říkal, že asi za tři neděle by jí udělali další dvě tepny, které už nejsou tak špatné, ale že by to taky zasluhovaly. Podotýkám, že je jí 91,5 roků. Péče jak o dvacítku. Nejsme na tom tak špatně, jak se pořád říká. Ještě připomínám, že nemáme žádného známého doktora a ani nikoho, kdo by se mohl nějak mimořádně zasloužit o takovouto péči a vše bylo zdarma. Jasně, že je to třeba někde jinde horší, že se nešetří, ale tento příklad přímo z rodiny mne ubezpečil, že máme zdravotnictví na špičkové úrovni. Bohužel česká nátura je si pořád stěžovat a tak to také tak beru.

Zdraví

St. Toman, Štětice u Písku

Děkujeme za kladný posudek, máte pravdu, že více je stěžování.  Jak mám informace od svých čtenářů ve světě, nejsme na tom špatně. Naši lékaři jsou na dobré úrovni. Např. mnozí naši čtenáři ze Švédska jezdí za lékaři do Česka. Já sama jsem se léta řídila heslem nechoď k doktorům a neber prášky. Ale dostala jsem ošklivou nemoc – boreliózu od klíštěte. Téměř celý rok jsem s tím měla potíže a léčení. Ale byla jsem mile překvapená přístupem lékařů. Všude ochota, žádné obálky, co se  strkaly za komunismu doktorům do kapes bílého pláště (já jsem to nikdy nedělal a ani neuměla).

Jiná věc je, že politika našeho státu  a tím i zdravotnictví se orientuje jen na zisky, což ve zdravotnictví znamená :léčíme a léčíme, ale neuzdravujeme. Potřebujeme lidi nemocné, kteří budou hltat kila léků a budou chodit na drahá vyšetření stále dokola. Dřív si babka dala na bolavé koleno studený obklad, trochu si odpočinula, dnes jí lékař naordinuje výměnu kolena. To jen malý příklad zbytečnosti…ale nechci to rozvádět, nejsem odborník, lepší je přečíst si knížku MUDr. Hnízdila nebo MUDr. Honzáka a také hlavně – používat zdravý selský rozum.

ES

Obr. je z knihy Radkina Honzáka Všichni žijeme v blázinci

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012