Žijeme kulturně - příspěvek ze Švýcarska

12 2014 Naši ve světě česky

Ráda bych se čtenáři Českého dialogu podělila o dojmy z některých kulturních akcí, které se tento měsíc uskutečnily a o kterých mnozí možná ani nevěděli.

Díky novému větru, který zavál na českou ambasádu ve Švýcarsku se pohnulo mnoho věcí kupředu. Již léta propaguji, ať je náš časopis Zpravodaj na internetu. Této myšlenky se chopila paní konzulka Sandra Miholová a nyní si ho mohou přečíst nejen předplatitelé.Pod záštitou ambasády se konaly 25.10.2014 kulturní dny v Bielu. Akci organizovalo Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se soukromými sponzory. Cílem bylo zviditelnění a prezentace české a moravské kultury v zahraničí.

 

Švýcarským partnerem byl dirigent bielského divadla a opery, který má k české hudbě blízko. Bloky cimbálové hudby střídaly výstupy moderní alternativní experimentální hudby. Česká hudba a literatura byla prezentována v bezplatných brožurách, ke koupi byla cd a dvd. Pro děti se promítal Krteček a bylo připraveno občerstvení a dozor. Večerní koncert Melody Makers bohužel nebyl moc obsazen. Neuškodila by větší propagace před akcí. Jinak se dny vydařily, jak víme z ohlasů účastníků.Myšlenka spojovat jednotlivce, spolky a svazy všech generací je opravdu na místě. Nebylo by na škodu vytvořit seznam webových adres novějších a mladších spolků s jejich akcemi, aby si každý vybral podle svého gusta. l5. 11. 2014 se tradičně konal český večírek v Zürichu, který organizuje skupina Folklor 75. Téma bylo “na divokém západě“. Hudba byla tentokrát ku prospěchu věci tišší než minulá léta, takže si přítomní mohli v pohodě popovídat. Při dobrém česko-moravsko-slovenském pohoštění a za přítomnosti indiánů, kovbojů a pěkné hudby byla atmosféra výborná.My ve Winterthuru jsme nezůstali pozadu a účastí na české mši jsme podpořili našeho českého faráře pana Špačka, který měl velkou kontrolu. Poté jsme pokračovali v tradici Kateřinskou zábavou za účasti manželů Vlčkových, kteří léta vedli české taneční a zajistili tu správnou hudbu k tanci i poslechu. Dík patří organizátorům - manželům Krausovým a jejich pomocníkům.

 

A na závěr velká tečka. V pondělí 24. 11. 2014 se v Zürichu v Augustinerkirche konal pod záštitou České ambasády a Czech It Out Vánoční koncert Petra Bendeho s Cimbálovou muzikou Grajcar a operní pěvkyní Alenou Vacíkovou. Nikdo si neuměl představit, jak se může skloubit rock, cimbál a vážná hudba. Písně Tichá noc, Nesem vám noviny, slavná Barcelona od Fredie Mercuryho a mnoho dalších světoznámých hitů se spojilo v jeden úžasný celek. Záměr vznikl v hlavě Rebeccy Neff v květnu tohoto roku, dětský sbor začal nacvičovat v září a měl pod vedením sbormistryně Theresy Petr pouhých 5 zkoušek. Petr Bende totiž požádal, zda by ho nemohl doprovodit český dětský sbor, což se mu při jeho koncertu ve Francii nepovedlo zorganizovat. A začal kolotoč. Paní Vaňková z České školy bez hranic dala dohromady 23 dětí. Pak oslovili Theresu Petr, učitelku hudby, aby sbor připravila. Nikdo nevěřil, že se taková velká věc narychlo povede. A povedla se. Děti, od nejmenších po větší nastoupily krásně oblečené s vánočními čepičkami, a skvěle i v pozdních večerních hodinách zpěváka Petra Bendeho doprovodily. Zpěvák kolem sebe šířil tak pozitivní atmosféru, že jsme s ním zpívali i my diváci. Organizátorka, paní Rebecca Neff, měla tu čest pokřtít na jevišti jeho nové cd. Po koncertě rozdával Petr Bende fanouškům fotky s podpisy. Koncertu se zúčastnil zástupce velvyslance pan Bednář, dále známá moderátorka Nina Havel, paní konzulka Sandra Miholová a další zástupci spolků.

Tímto bychom rádi poděkovali organizátorům Rebecce Neff, Agentuře Petr Bende a sponzoru Czech It Out za překrásný večer a slavnostní předvánoční atmosféru. Na krásné písně a zážitky jen tak nezapomeneme. Velký dík patří rovněž dětem a jejich rodičům.

 

Ivana Dangová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012