Zaříkávač nemocí

Eva Střížovská 10 2014 Knihy česky

Jan Hnízdil

Zaříkávač nemocí

Chcete se léčit nebo uzdravit?

Knihu jsem takříkajíc zhltla. Autorovy fejetony, glosy i blogy sleduji nadšeně již několik let. Zde jsou seřazeny časově asi za poslední tři roky a doplněny rozhovory.

Myslím, že je našim čtenářům již docela známou osobností, tak snad jen připomenu, že jako mladý lékař působil v nemocnici a byl ohromen tím, že se léčí nikoli uzdravuje. Může za to medicínsko-farmaceutický obr, který cpe do pacientů léky a posílá je na nová a nová vyšetření a vlastně si je hezky pěstuje, aby co nejvíce vydělal.

Odešel z nemocnice a začal pracovat jako lékař tzv. celostní neboli komplexní medicíny. S odkazem na dříve obvyklého rodinného lékaře, který znal pacienta i jeho rodinu a posuzoval věci selským rozumem. Pacienta nejen vyšetří běžným způsobem, ale i lidsky s ním pohovoří a spolu najdou příčinu choroby.  Často ani o chorobu nejde, spíš jen o špatný způsob života. A tělo svou bolestí nebo svými otoky, a jinými projevy dává najevo nelibost.

Dr. Hnízdil např. v knize říká:

 

„Ke mně přicházejí pacienti, kteří žijí v extrémně nezdravých vztazích; ale my žijeme i v nezdravé společnosti. V knize zmiňuji studii, kterou publikovala ekonomka z Cambridge Luisa Corrado.

Zjišťovala, v kterých zemích EU jsou lidé nejzdravější a nejspokojenější, a co o tom rozhoduje. Ekonomové očekávali, že to jsou lidé v zemích jižní Evropy, kde je prosperující ekonomika, svítí tam sluníčko… Byli překvapeni zjištěním, že je tomu naopak. Nejzdravější a nejspokojenější lidé žijí v Dánsku, Finsku, Švédsku… Ukázalo se, že pro spokojenost a zdraví je rozhodující důvěra ve státní správu, vymahatelnost práva a dobré mezilidské vztahy. Nikoli jen ekonomická prosperita a růst HDP, ale také nemateriální kvality.

Asi nemusím komentovat situaci u nás. Na mnoho lidí doléhá společenská atmosféra, stresuje je to… Začnou stonat, tzv. somatizovat svoji životní situaci. Přicházejí do ordinací, stěžují si na tělesné potíže a chtějí po nás, abychom je léčili. Ale tady je potřeba léčit společenské podmínky, ve kterých žijí a jež jsou hlavní příčinou jejich problému. Proto jsem začal psát o tom, jak chování našich politiků souvisí se stonáním občanů v naší zemi. O tom, že mnozí z politiků jsou nebezpeční psychopati, vytvářející nebezpečný a nezdravý společenský systém.“

 

On má nejen celostní pohled na medicínu, ale i na naši společnost, která si ničí půdu, vodu, vzduch, vztahy. Tím, že je na prvním místě dravost, kořistnictví, výkon, růst, bezohlednost, atd., je nemoc á celá planeta. Píše lehkým perem, srozumitelně, a velmi pravdivě.

Na konci knihy nechá promluvit svoji manželku. Ta popisuje svého muže tak humorným způsobem, že jsem, se musela smát nahlas. Podle ní, ačkoli šíří kolem sebe pozitivismus a pomáhá lidem i přírodě, k sobě je negativní. Ale jak jsem knihu přečetla, úplně nesouhlasím.  V každém případě je MUDr. Jan Hnízdil osobností, která tady chyběla a to nejen v oboru medicínském, ale hlavně v tom lidském. Kolik znáte osob, které mluví a prosazují svoji pravdu, když se spletou, přiznají to, jsou tvůrčí a nápadití a pomáhají druhým? Kniha i celá činnost dr. Hnízdila je rozhodně velmi cenná. A díky za vydání NAKLADATELSTVÍ  LIDOVÉ NOVINY.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012