Ti Pražáci, ti se mají!

Venda Šebrlová 10 2014 Aktuality česky

Jsem tak šťastná, že jsem se dožila letošních voleb! Vysvětlím to... V pátek se toho semlelo tolik, že jsem celý den jezdila po městě: autobusem do Jižního města, pak Strašnice, Vršovice a Vinohrady,  tramvají do centra... Po koncertě na oslavu 20. výročí Mezinárodního českého klubu jsme šli s přáteli na večeři do hospody pod Petřínem.  A libovali jsme si!

Potkali jsme totiž spoustu kamarádů, kterým jde jen a jen o naše dobro. Ano, mluvím o tvářích, které se na nás usmívají z volebních plakátů. Oni zařídí, vyřeší, nedopustí, postaví, nedovolí stavět, nebudou mrhat našimi penězi - naopak nám přidají, ale také sníží daně a postarají se o náš lepší život!

My, co nekandidujeme, si jen můžeme vybrat, jestli je pro nás důležitější park nebo nová budova úřadu, kde bude všechno pod jednou střechou. Narychlo se otvírají tunely, cyklostezky, profíci kmitají, aby do pátečního odpoledne bylo všechno jasné. Na plakátech letos nejsou politici semknutí v přátelské skupině.  K volbám nás lákají usměvavé a starostlivé matky, starostliví ale přesto usměvaví otcové.

Kdyby bylo možné splnit všechno, co strany slibují, byla by Praha nejšťastnějším městem na zeměkouli. Dokonce by stačilo, kdyby své sliby splnily strany, které volby vyhrají. Kdo se do idylického obrázku nehodí, zařídí jeho vyhnání (narkomanů, nepřizpůsobivých, neplatičů...) - kam asi?  To vzniknou za Prahou stanová městečka, obehnaná drátěným plotem? Odkud se na všechny slibované projekty vezmou peníze?

Za každým slibem se nutně objevuje otázka: jak to chtějí udělat? V poslední době vzniklo tolik nových stran a seskupení, že zůstává rozum stát. Ale například hrdinných okamurovců je už devět (ale ostatní zájemci se prý  hlásí!). Zavedená ODS se snaží vylézt z politického příkopu a učí se znovu chodit. ČSSD „řeší, co nás trápí", ale tají, jak to chce všechno zařídit. Atd., atd.

Přesto vás prosím: jděte k volbám! Rozložte si tu zatraceně velkou plachtu kandidátů a místo jednoho sledování seriálu si ji přečtěte! Jinak totiž riskujete, že příště budu kandidovat já a slíbím vám modré z nebe! No řekněte - kdo by to nechtěl!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012