Pocta zeměměřiči K.

Olga Szymanská 9 2014 Kultura česky

Rut Kohnové

 

Kolekcí šedesáti obrazů, kreseb a akvarelů pod názvem "Pocta zeměměřiči K." - k 90. výročí úmrtí Franze Kafky, inspirovanou spisovatelovým životem a dílem, se představuje v pražském Topičově salonu Rut Kohnová. Dílo, vícekrát vystavované v Německu, představuje ve rodné vlasti poprvé.

 

Rut Kohnová, narozena 1937 v Třebušicích u Mostu, musela s rodinou po mnichovské dohodě uprchnout. V totalitním Československu nemohla studovat. Stala se učitelkou. Po odchodu roku 1967 do tehdejší Německé spolkové republiky a dospění dětí se začala věnovat profesionálně malířství. Významným předělem její tvorby byla v Pavilonu staré botanické zahrady v Mnichově prezentace jejích obrazů ke stému výročí narození Franze Kafky (1977). I přesto, že předtím i poté v Bavorsku, Německu i po celé Evropě vystavovala, například v Grand Palais v Paříži, v Galerii Conrad v Basileji, ve Stadtmuseum Deggendorf. Ve vlasti až po roce 1990, například v tehdejším Muzeu F.Kafky. Za tvorbu byla vyznamenána cenami, především Leknínovou cenou města Mnichova za celoživotní dílo (2001), oceněním Významná česká žena (2006) Ministerstva zahraničí ČR, je držitelkou prestižní ceny Seerosenpreis. Její díla jsou zastoupena především v bavorských uměleckých sbírkách a také po Evropě.

 

Po dvadavaceti letech v Mnichově se s maželem přestěhovala na jihovýchodní venkov-do Rottalu: má zde ateliér dodnes. Pavel Khon působil ve Svobodné Evropě: vydal knihu poezie Ruce Goliášovy (Rut ji ilustrovala). Tvořila cykly "Obrazy ke Starému zákonu", "Domy", "Kanálové poklopy". "Malby a ilustrace k J. A. Komenského knize labyrint světa a ráj srdce" (česky, německy, francouzsky), "K životu a dílu Franze Kafky". Nejnověji k česko-německému vydání "Kytice" (2011) k příležitosti 200. výročí narození K. J. Erbena. Kromě klasické kresby, akvarelu a olejomalby autorka pro ně užila vlastní graficko-malířskou techniku: barevnými tužkami kreslí na neopracované překližky s vědomou zdrženlivostí, aby vynikla struktura i léta dřevěných podkladů. Významným tématem zůstávají domy, stavby, budovy, "zámky" - inspirace Kafkovým románem: redukované, liduprázdné, osaměle vyhlížející objekty svědčí o tajemstvích života i marnosti lidského snažení, odrážející se v Kafkově díle.

 

„Kafkou se zabývám již mnoho let. První velkou výstavu ke Kafkovi jsem měla v roce 1983 v Mnichově a další v Německu pak následovaly. Ovšem v Praze dělám pořádnou výstavu, věnovanou této osobnosti vůbec poprvé, a proto se na ni velmi těším. V sále Společnosti Franze Kafky nejdete kresby a akvarely k Zámku, v Topičově klubu pak asi šedesát obrazů vyvedených speciální technikou - šrafováním barvičkami Polychronos na dřevo," řekla Rut Kohnová.

 

Výstavy renomované umělkyně - v pražském Topičově salonu a v prostorách Společnosti Franze Kafky v Praze (do 26. 9. 2014).

 

Olga Szymanská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012