Stalo se v SRPNU

Venda Šebrlová 8 2014 Aktuality česky

a stojí za pozornost

 

Byl to divný měsíc: nic moc léto, lilo... alespoň že rostly houby!

Připomínali jsme si okupaci Československa, výročí Slovenského národního povstání a především s napětím sledovali rostoucí násilí na Ukrajině i ustrašený postoj premiéra Sobotky (v protikladu s prezidentem Zemanem). Putin začal připomínat, že Rusko je jadernou mocností a tak snad konečně i nám docvakne, že spor už dávno není jen problémem dvou zemí!

 

X Je velmi pravděpodobné, že za tři a půl roku se Miloše Zeman bude ucházet o znovuzvolení prezidentem. Trochu nám vyrazilo dech oznámení člena ČSSD a místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha, že má také zájem. Že by „bazénkový Zdeněk" (pamatujete se na tu slavnou fotku v dětském bazénku, kde trůní s vyvaleným metrákovým břichem?) vyhrál? Je o dvanáct let mladší, takže možná Zemanovi pár procent voličů odláká. A navíc jsou také z jednoho kadlubu - ČSSD. Je však nepochybně (ještě) méně reprezentativní figura a podle politologů i méně chytrý a vzdělaný. Pointa tohoto střetnutí by byla v odlivu levicových hlasů a posílení (nějakého) třetího kandidáta z pravice. Na Škromachovo ohlášení reagoval i držitel „duchovní nobelovky -Templetonovy ceny” kněz Tomáše Halík. Řekl, že v tom případě by musel zvednout „hozenou rukavici” boje o Hrad. Podle Karla Schwarzenberga by to však naše politické strany nepřekously. Halíka asi jen vyprovokovalo Škromachovo oznámení a do voleb by nezasáhl.

 

X Na Hradě se konalo Čínské investiční fórum, jehož patrony byli Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. Jde o moc a moc peněz, přesto se našli odvážlivci, kteří tam protestovali proti porušování lidských práv. Na místě se velmi rychle objevili Číňané z ambasády, kteří se snažili protestující zakrýt svými rudými vlajkami.

 

X Máme nového vrchního pražského rabína: Davida Petera (38), který třináct let studoval v Izraeli. Karol Sidon se chce věnovat vzdělávacím aktivitám.

 

X Pražští radní souhlasili s tím, aby bylo z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuto tělo umučeného faráře Josefa Toufara. Ten byl estébáky umlácen v roce 1950 „za inscenování tzv. čivohošťského zázraku”. Podle nalezených dokumentů z archívu StB leží jeho tělo v šachtě XVI., číslo 19. Česká katolické církev usiluje o knězovo  blahořečení.

 

X Exsenátor za ODS Alexandr Novák byl loni odsouzen za přijetí úplatku na čtyři roky. Teď požádal o předčasné propuštění, protože si odseděl třetinu trestu a zaplatil pokutu 5 milionů korun. Úplatek však činil 42 milionů, které jsou někde uschované v pancéřovaném prasátku. Komentovat bez užití sprostých slov to nelze!

 

X Zemřel prof. Jiří Heřt (86), jeden ze zakládajících členů klubu skeptiků Sisyfos. Spolu s Jiřím Grygarem po léta bojoval proti šarlatánství, léčitelství a nepodloženým alternativním metodám léčení. „Pitval jsem spoustu těl, ani ani jednou jsem neviděl žádnou energetickou dráhu” řekl mi při jednom semináři. Shodli jsme se jen na tom, že mezi nelékaři je spousta podvodníků.

 

X Na pražský magistrát vtrhli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Vládci hlavního města jsou už mj. vyšetřování v cause Opencard, tunelu Blanka a hospodaření Pražských služeb. Tentokrát se prý jednalo o vlivného lobbistu Romana Janouška.

 

X Jana Nečasová- Nagyová konečně odešla z ODS. Již dřív byla vyloučena, ale odvolala se. Teď prohlásila, že nemá zájem být ve straně, která „do ní kope, když řízením osudu leží na zemi”.

 

X V nemocnic v Rumburku došlo zřejmě k eutanázii. Sestra tam pomohla zemřít těžce nemocné ženě - a pravděpodobně to nebyla její první pacientka. To vyvolalo bouřlivou diskuzi o tom, kdy má člověk právo zemřít a jak má na jeho prosbu reagovat zdravotnický personál.

 

X Do konce roku trvá amnestie pro odevzdání nelegálně držených zbraní. Zatím vede muž z Ostravy (25 let), který přivezl část protitankového kanónu. Vážila přes 250 kg a byla součástí zbraně, určené pro boj v betonových bunkrech.

 

X V Putimi byla odhalena první Švejkova socha u nás. Stalo se to u příležitosti vypuknutí 1. světové války. Švejkových soch stojí po světě už sedm, román o něm byl přeložen do 58 jazyků.

 

X A již tradičně dobrá zpráva nakonec: V Národním muzeu v Praze byla vystavena Věstonická Venuše, hlava Kelta ze Mšeneckých Žehrovic a meteority z Opavska. Je to putovní výstava k 200. výročí existence muzeí v Praze, Brně a Opavě. Tyto tři exponáty jsou ceněny jako kulturní památka stejného významu jako korunovační klenoty.

 

- Venda Šebrlová -

 

 

 

 

 

 

 


 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012