Výstava Martina Rajniše

HK 8 2014 Kultura česky

DOX  Centrum současného umění představuje průřez tvorbou architekta  MARTINA RAJNIŠE: HUŤ ARCHITEKTURY s důrazem na práce za posledních 12 let.  Rajniš, který v květnu v Paříži převzal prestižní ocenění „Global Award for Sustainable Architecture“ za výjimečný přínos světové architektuře, vychází z filozofie tzv. „přirozené architektury“.

 

V sedmdesátých letech byl spoluautorem pražského obchodního domu Máj na Národní třídě nebo pavilonu dějin dopravy na EXPO 1986 ve Vancouveru. Přibližně od roku 2002 se však Rajnišova tvorba výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodního materiálu (dřevo, kámen, sklo) a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci.

 

Výstava v Centru DOX představuje velkoformátové fotografie realizací, časosběrná videa nebo několikametrové architektonické modely, které byly poprvé představeny na Benátském bienále 2010. Mezi prezentovanými realizacemi najdeme mimo jiné stavbu Poštovny na Sněžce z roku 2007, rozhlednu Báru u Chrudimi z roku 2009, model rozhledny Doubravka, která by v budoucnu měla stát nad Kyjským rybníkem v Praze -Kyjích, budova Správy lesů města Písek, Maják Příchovice, továrna Koloděje a mnoho dalších.

V rámci doprovodného programu k výstavě proběhnou přednášky Martina Rajniše, panelová diskuze, komentované prohlídky, filmové projekce a další akce.

Pro více informací sledujte www.dox.cz

Výstava potrvá do 17.11. 2014

 

- HK -


 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012