Vltava a Podskalí

HK 8 2014 Kultura česky

Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci se spolkem Vltavan v Praze pořádá v Podskalské celnici na Výtoni výstavu Vltava a Podskalí z archivu spolku Vltavan.

 

Výstava na Rašínově nábřeží č. 412 na Praze 2 nabízí návštěvníkovi možnost seznámit se s téměř třemi desítkami obrazů, fotografiemi i předměty spojenými se životem spolku a jeho členů, které Vltavan získal za téměř půldruhého století svého trvání. Vystaven je cyklus olejomaleb od Jindřicha Stehlíka s tématem Vltavy, impozantní osm metrů široké akvarelové dílo od Jaroslava Daňka zobrazující zaniklé Podskalí a také názorný model voru od spolku Vltavan v Purkarci, který ukazuje způsob přepravy dřeva z jižních Čech do Prahy. Podskalská celnice také představí unikátní renesanční budovu se srubovým patrem, neboť tato stavba z 16. století je jednou z připomínek starého Podskalí.

 

Spolek Vltavan vznikl 11. června 1871 jako podpůrný spolek plavců, rybářů a pobřežných v Praze, který za dobu svého trvání nikdy nepřerušil činnost. Po založení spolku byla přijata pravidla o sběru finančních příspěvků do spolkové pokladny i způsobu jejich využití pro pomoc členům a rodinným příslušníkům. Proto jsou symbolem spolku vzájemně podané ruce, které jsou součástí znaku spolu s kotvou a dvěma vesly. V roce 1872 byl také schválen spolkový kroj, který má svůj původ u francouzského obchodního námořnictva z 18. století. Na přelomu 19. a 20. století se ustálilo spolkové oslovení „sestro“ a „bratře“. Vltavan měl při svém zrodu a během svého trvání mnoho příznivců a řada významných osobností byla i jeho aktivními nebo čestnými členy. Mezi ně patřili umělci, sportovci, politici nebo církevní hodnostáři. Vltavan se aktivně podílel na kulturním a společenském životě Prahy a dosud pořádá řadu akcí pro své členy i pražskou veřejnost, při kterých navazuje na své tradice a naplňuje účel své dlouhodobé existence.

Výstava potrvá do 26. dubna 2015

 

- HK -

 


 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012